10 fíglů, které snadno pomohou se správným držením těla. Jsou tak jednoduché, že je hřích je ignorovat. Zvládnou je i děti

Správné držení těla je naprostý základ pro pevná a zdravá záda, a také pro maximální snížení rizika bolestí a dalších problémů. Podívejme se společně, jak na to.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Většina rodičů se snaží svým dětem dát ten správný základ, a to jak ve výchově, tak i v obecně prospěšných a pro zdraví důležitých věcech. Mezi ty patří také správné držení těla, které je klíčovým faktorem pro zdraví a pevnost zad. Proto je důležité vštěpovat držení těla dětem od útlého věku. Pokud však sami máte se správným postojem problém, tyto jednoduché rady mohou pomoci i vám.

Správné držení těla není jen o vzhledu

Správné držení těla není jen otázkou estetiky a dobrého prvního dojmu, kterým takový člověk působí, ale jde především o zdraví zad. Špatné základy totiž vedou k celé řadě zdravotních problémů, od špatné stability a bolestivosti zad a krční páteře, až po rizika zaseknutí jednotlivých nervových zakončení či svalové tkáně. Takové potíže jsou pak velmi bolestivé a mohou se často opakovat. Pokud se jim chcete vyhnout a snížit riziko na minimum, začněte trénovat hned teď.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zádové pásy jsou jednoduchou pomůckou

Pokud máte sklony k tzv. „hrbení se“, a to jak ve stoje, v sedě či při chůzi, řešením mohou být obyčejné zádové pásy. Ty jsou přes celou jejich šířku překřížené do písmene X, a tvoří tak potřebnou oporu. Jejich materiál by měl být pružný, ale pevný, a pokaždé, když záda vychýlíte ze zdravé pozice, upozorní vás pnutí, které ucítíte.

Podložte si chodidla, vždy musí být pevně opřená o zem

Ať máte sedavou práci či v této pozici jednoduše trávíte nejvíce času, měli byste dbát na to, aby vaše pozice nebyla v rozporu se správným držením těla. Ideálně by tedy měla být váha těla optimálně rozdělená do celé délky, a to včetně chodidel. V praxi to tedy znamená, že vaše nohy by měly být vždy položené pevně na zemi. Pokud jste nižšího vzrůstu a na zem nedosáhnete, zkuste si nohy podložit něčím, na čem mohou být pohodlně položené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podepřete také bederní páteř

Jednou z nejčastějších příčin bolestí zad je právě shrbená poloha. Ta je naprosto v rozporu se správným a zdravým držením těla a způsobuje nepříjemné vykroucení páteře do nepřirozených úhlů. Snadným řešením může být zcela obyčejná podpěra, kterou při sezení umístíte do oblasti zad. Můžete použít polštář, srolovaný ručník, nebo také speciální opěrný válec.

Nalepte si lístek s „připomínkou“

Pokud sami víte a vnímáte, že máte potíže s držením těla, a často se ocitáte ve shrbené poloze, zkuste si správné držení těla stále připomínat. Pokud například pracujete u počítače, přilepte si na kraj jeho obrazovky lístek s krátkým a výstižným vzkazem, který vám připomene, že se máte vyrovnat a záda udržovat vzpřímená.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ruce v kapsách nejsou nezdvořilostí

Také pro obyčejné stání existuje pomůcka, která vám účinně pomůže k rovným a vzpřímeným zádům. Stačí, abyste místo spuštěných ramen a rukou podél těla, vložili dlaně do zadních kapes kalhot (pokud tedy nejste zrovna žena v sukni). Tím se vaše ramena vrátí do srovnané polohy, a záda tak budou rovná a váš postoj správně vzpřímený.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články