Nakopněte hubnutí bez diety a cvičení – stačí vyměnit talíře a nechat mozek, aby jídlo zpracoval

Nadváhou nebo obezitou trpí až 60 % české populace. Je to vysoké číslo, což je alarmující. Zdravotní stav těchto lidí se totiž může zhoršovat, pokud se svým problém něco neudělají.

armádní dieta i Zdroj fotografie: iStock
                   

Moderní společnost západního typu žije v blahobytu, který se ale negativně promítá do zdraví lidí. Sice je dostupná lékařská péče na vysoké úrovni, ale nezdravým způsobem života si populace ničí zdraví. Na vině bývá špatná strava a nedostatek pohybu. To způsobuje nárůst přebytečných kilogramů a s nimi související vznik civilizačních nemocí. Řešením je redukční dieta, která nastartuje hubnutí, říká dietolog Jared Meacham, Ph.D.

Život v blahobytu

I když možná zrovna vy máte pocit, že se vám moc v životě nedaří, tak všeobecně západní společnost žije v dostatku hmotných statků. Málokdo opravdu trpí hladem. Podle míry nadváhy a obezity je spíše zřejmé, že lidé mají jídla více, než je zdrávo. To pak s sebou nese zdravotní rizika. Hubnutí je však pro řadu lidí těžké. Chybí jim výdrž, motivace a odhodlanost. Zhubnout je ale možné i dodržováním určitých pravidel. Není nutné pouze cvičit nebo omezit konzumaci jídla.

Na rychlosti jezení záleží

  • Vše důkladně rozžvýkejte: Hodně lidí své jídlo sní ve spěchu. Přitom mozek potřebuje čas, aby zpracoval, že dostal dost stravy. Důsledné a pomalé žvýkání je obvykle spojeno s nižším příjmem potravy, větším pocitem nasycení a s menšími snězenými porcemi.
  • Používejte menší talíře: Jídlo byste si měli dávat na menší talíře. Opticky budou vypadat zaplněné, ale jídla na nich bude méně. I to povede k hubnutí.
  • Jezte hodně bílkovin: Proteiny zvyšují pocity sytosti, snižují hlad a pomáhají snít méně jídla, a tím i méně kalorií. Zkuste vyměnit snídani na bázi obilovin za snídani na bázi bílkovin.
iZdroj fotografie: Pixabay

Chipsy, sušenky a sladké nápoje raději schovejte

  • Nezdravé potraviny dejte mimo dohled: Chipsy, hranolky, sušenky a sladkosti obecně skladujte na méně přístupném místě. Nebo je domů raději vůbec nekupujte. Nebudete mít pak nutkání je jíst.
  • Jezte potraviny bohaté na vlákninu: Vláknina dodává tělu pocit sytosti po delší dobu. To hubnutí přímo podporuje. Dopřejte si proto luštěniny nebo zeleninu co nejvíce.
  • Doplňujte pravidelně vodu: Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou. Tu také potřebuje ke své správné funkci. Proto je třeba ji organismu dodávat. Nejlépe ve formě čisté vody, třeba kohoutkové. Vhodné jsou i bylinné čaje, občas minerálky. Na sladké nápoje raději zapomeňte.

Na jídlo se soustřeďte

  • U jídla nepoužívejte mobil nebo televizi: Když se u jídla necháte rozptylovat mobilem či televizí, sníte toho v konečném důsledku více. Je to dáno tím, že se na jídlo plně nesoustředíte. To pochopitelně vede k přejídání a tloustnutí.
  • Dobrý spánek a málo stresu: Spousta lidí stresové situace zajídá. Když se navíc špatně vyspí, není divu, že pak přibývají na hmotnosti. Kvalitní spánek je stejně důležitý při hubnutí jako správné stravování. Stres omezte třeba meditací.

Jaké jsou vaše osvědčené metody pro hubnutí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články