Jitrocel používaly už naše babičky: Může snižovat záněty i podpořit hojení ran

Jen málo bylin má tak široké spektrum účinků jako jitrocel. A málokdo je zná všechny. S přihlédnutím k tomu, jak snadno je dostupný, je stále málo využívaný.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tato bylinka se používá jako přírodní lék od nepaměti. Svou nezastupitelnou roli hraje při hojení ran i při nachlazení a kašli. Tyto výborné léčivé vlastnosti má jitrocel. Nejznámější je jitrocel kopinatý, který má dlouhé štíhlé listy, léčivý je ale i méně známý a na trávnících běžný jitrocel širokolistý. Miho Hatanaka, pracující jako dietetická sestra, doporučuje jitrocel využívat i na další neduhy.

Jitrocel a jeho účinky

Jitrocel má vysoký obsah vápníku, beta karotenu, vitamínu K a C a dalších sloučenin, které pozitivně ovlivňují hojení ran. Jitrocel díky nim dokáže ránu stáhnout a zastavit krvácení, navíc potlačí zánět a částečně ošetří ránu i proti mikrobům. Do jisté míry dokáže mírnit bolest a svědění, takže se hodí i při různých kožních onemocněních. Často se používá jako čaj nebo sirup při nachlazení a kašli, aby ulehčil vykašlávání a rozředil hleny.

Kromě toho jitrocel posiluje imunitu (vysoký obsah vitamínu C). Protože obsahuje také vitamín A, podporuje zrak a zpomaluje stárnutí sítnice spojené s vysokým věkem. Vápník, hořčík a vitamín K vám zase pomohou proti osteoporóze. Prostě mnoho důvodů, proč si přidat jitrocel do salátu.

Recept z jitrocele na tyto i další potíže

V lidové léčbě podle historických pramenů můžete nalézt další zdravotní potíže, se kterými vám jitrocel pomůže. Mezi ty méně známé patří onemocnění krve, menstruační křeče, trávicí problémy, revmatické bolesti a otrava rtutí. Jitrocel je prostě takový všelék. Připravte si z něj lahodný čaj, který pomůže k uzdravení celého těla.

Bylinkový čaj v hrnku na podšálku ozdobený sedmikráskami iZdroj fotografie: Pixabay
Jitrocelový čaj si můžete dochutit medem a ozdobit sedmikráskou

Co budete potřebovat?

  • 2 čajové lžičky čerstvého jitrocelového kořene, listů a semínek nebo 1 lžičku sušené jitrocelové směsi a
  • 1 sklenici vroucí vody.

Postup přípravy čaje:

  1. Jitrocelovou směs zalijte vroucí vodou.
  2. Nádobu zakryjte a nechte louhovat 10 minut.
  3. Čaj sceďte.
  4. Můžete osladit lžičkou medu.

Dávkování:

Čaj užívejte 2-3krát denně, dokud vaše potíže nezmizí nebo se nezlepší. Pokud nedochází ke zlepšení během tří dnů, nebo se potíže zhoršují, vyhledejte lékaře a nespoléhejte se na samoléčbu.

Věděli jste, že jitrocel vám může pomoci přestat kouřit? Nebudete po něm mít chuť na cigaretu.

Jak využíváte jitrocel vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články