Hlavní příznak rakoviny, který všichni ignorují. Pokud ho zpozorujete, musíte okamžitě začít konat

Rakovina se může zprvu projevovat velmi nenápadně. Pokud si však povšimnete těchto změn na kůži, měli byste zpozornět, na vině může být právě nádorové onemocnění.

pacientka s rakovinou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina je velmi zákeřné onemocnění, už jen z toho důvodu, že zpočátku často probíhá nepozorovaně nebo jen s minimálními či nejasnými příznaky. Lidé tyto nespecifické symptomy často ignorují a k lékaři se dostaví až v momentě, kdy mají výraznější zdravotní obtíže a rakovina je již hůře léčitelná, protože pokročila do závažnější fáze. Některé symptomy proto není radno ignorovat a v případě nejasností se raději nechte vyšetřit.

Jistota je jistota

Rakovina se často projevuje poměrně nespecificky. Může vás trápit únava, vyrážka, nevysvětlitelné bolesti či tlaky v různých částech těla, noční pocení, nechutenství nebo například úbytek na váze, aniž byste drželi dietu. Možných příznaků je skutečně mnoho, výrazně zpozornět byste měli vždy, když se objeví dva (či více) zvláštních problémů, které neumíte vysvětlit. I pokud vás však trápí jeden zdravotní problém, pro který nemůžete najít rozumné vysvětlení, poraďte se s lékařem. Jak se říká, jistota je jistota.

Co je leukémie

Jedním z typů rakoviny je leukémie. Postihuje krvetvorné tkáně, včetně kostní dřeně a lymfatického systému. Leukémie má mnoho podtypů, podle toho, co konkrétně je postiženo. Některé formy leukémie se častěji vyskytují u dětí, jiné naopak u dospělých. Tato choroba obvykle postihuje bílé krvinky, které jsou při ní abnormální, nefungují tak, jak by měly, a navíc jich kostní dřeň produkuje nadměrné množství.

Příznaky leukémie se liší podle typu, ale zahrnují únavu a slabost, časté infekce a nadměrné pocení. Objevují se také:

  • zvětšené lymfatické uzliny, zvětšená játra nebo slezina,
  • časté krvácení nebo tvorba modřin,
  • časté nebo závažné infekce,
  • hubnutí, 
  • opakované krvácení z nosu,
  • drobné červené skvrny na kůži (petechie),
  • bolest nebo citlivost kostí.
Leukémie a kožní projevy iZdroj fotografie: Freepik
Leukémie má mnoho kožních projevů

Kožní projevy leukémie

Kromě těchto příznaků existují i další kožní projevy, které si většina lidí s nemocí vůbec nespojí. A v tom právě tkví jejich nebezpečí. Patří mezi ně například modřiny, které se objevují bez zjevné příčiny a na neobvyklých místech, jako jsou dlaně či chodidla. Těmto modřinám také déle trvá, než se vstřebají.

Na dlaních se mohou vyskytnout také otoky, ztvrdnutí připomínající mozoly (aniž byste tvrdě fyzicky pracovali) či skvrny a praskliny. Pokud si takových neobvyklých příznaků všimnete, poraďte se se svým lékařem. Mohou být sice příznakem i nějakého banálního problému, ale je lepší mít jistotu a závažná onemocnění, jako je právě leukémie, vyloučit.

Pokud jste leukémii prodělali, jaké příznaky vás přivedly k lékaři?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články