Nadměrné pocení, únava, slabost a hubnutí: Může se jednat o leukémii

Chronické nemoci se nemusí zprvu projevovat závažnými příznaky. Přesto není dobré čekat, až se ty méně závažné zhorší. Včasný záchyt nemocí rozhoduje o výsledku léčby.

Noční pocení i Zdroj fotografie: Uživatel Minghong / Creative Commons / CC BY SA
                   

Leukémie je známá jako rakovina krvetvorby, kdy se nejčastěji bílé krvinky nekontrolovatelně množí. Bílé krvinky přitom neplní svou funkci, protože jsou poškozené. Leukémie většinou probíhá jako chronické onemocnění, které nemusí být dlouho odhaleno. Čím dříve se diagnostikuje, tím dříve může začít léčba. Ta je klíčová pro kvalitu a délku pacientova života.

Příznaky, které mohou ukazovat na leukémii

Nepřehlížejte žádné příznaky, které by mohly varovat před nemocí. Vždy se o nich poraďte s lékařem.

Únava a dušnost

Nedostatek červených krvinek, kterých je buď málo nebo jsou též poškozené, způsobuje anémii. Tento stav je charakteristický únavou bez zjevného důvodu. Pokročilým příznakem je dušnost při chůzi nebo mluvení, jak uvádí web Healthline.

Modřiny a neobvyklé krvácení

Nedostatek krevních destiček způsobuje špatné srážení krve. Proto se vám při leukémii mohou tvořit modřiny z pouhého doteku, nemusí dojít ani k silnějšímu úderu. S tím souvisí i krvácení z nosu, dásní a dalších orgánů. Varovným signálem jsou drobné červené tečky pod kůží, které nebolí. Víte, jak si poradit při krvácení z nosu? Naše redakce vám již radila.

Muž dívající se na své dásně iZdroj fotografie: Freepik
Krvácení z dásní a jejich otok mohou být příznaky leukémie

Otok dásní

Cítíte-li nepohodlí v dásních, možná bude vhodné poradit se s lékařem. Může jít o samostatný problém s dásněmi, ale také to může být první příznak leukémie, který na vás lékař uvidí.

Trávicí potíže a bolesti

Kvůli poruše krvetvorby otéká slezina, která utlačuje žaludek. Proto je pacient velmi rychle sytý, ačkoli toho sní jen málo. Přesto si stěžuje na pocit plného žaludku. Zvětšená slezina často působí nepříjemný tlak v břiše nebo dokonce ostrou bolest v žaludku. Bolest sleziny se může objevit z důvodu onemocnění jater, jak jsme na JakZdravě již psali.

Mapa žaludku: Bolest žaludku v těchto místech prozradí, jaké máte problémy

Horečka a noční pocení

Podle webu WebMD až čtvrtina pacientů s leukémií má též horečku. Nejedná se o vysokou horečku, spíš bývá v rozmezí zvýšené teploty, která ukazuje na probíhající infekci a oslabenou imunitu. Pozor si dejte také na noční pocení, které bývá signálem mnoha chorob, včetně leukémie.

Jaké jsou vaše zkušenosti s leukémií?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články