Míváte problémy se spaním? Maska na obličej je to, co hledáte. Krom kvality zlepší i metabolismus, imunitu a paměť

Spánek je osvěžující nicnedělání, které ke svému životu nutně potřebujeme. Obejdete se bez spousty zbytečností, bez spánku však nikoliv.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nekvalitní spánek, na jehož konci je únava, nesoustředěnost nebo podrážděnost, trápí v současné době řadu lidí. Mohou za to starosti, které jim sedí na bedrech, ale také přemíra modrého světla z používání mobilů, tabletů a počítačů. Poruchami spánku se zabývá i profesorka neurologie Rachel Salas, MD, která lidem radí, jak dosáhnout lepšího spaní. Někdy pomůže i obyčejná maska na obličej.

Co všechno o spánku víme

Člověk má dva základní stavy, a to bdělost neboli vigilitu, kdy je vzhůru a přitom si uvědomuje sám sebe, a spánek, jenž je projevem útlumu v centrálním nervovém systému. Ale i o spánku lze říct, že je aktivní činností, protože se během něho střídají cyklické jevy – Non-REM spánek, který slouží k obnově somatických funkcí, a REM spánek, jenž regeneruje funkce mozku. Non-REM spánek je první fází, prochází pomalými vlnami a trvá asi 90 minut. Pak nastupuje REM spánek, jenž je naproti tomu aktivovaný, rychlejší a během něho se zdají sny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Někomu nedělá problém usnout kdekoliv, třeba i na ulici.

Nízká produkce melatoninu

Kvalitu spánku může negativně ovlivnit konzumace těžkého jídla před spaním. Místo toho, aby si tělo odpočinulo, musí se pustit do trávení. Pokud tedy chcete pojíst pečenou husičku, vepřové výpečky či knedlo-vepřo-zelo na večeři, dejte si ji s odstupem alespoň tří hodin, než půjdete spát. Příliš zdravé není ani používání mobilů, tabletů či počítačů před spaním.

Modré světlo, které vyzařují, má za následek nižší produkci hormonu melatoninu, který reguluje chronobiologické rytmy. Důsledkem toho je, že se vám pak nechce spát a nemůžete v noci usnout. To stejné platí i o umělém světle. Někdo dokáže usnout jen v naprosté tmě. Špatně se ale usíná i tehdy, když vás trápí nějaké starosti, spíte na nevhodné matraci či pracujete ve třísměnném provozu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Světlo z mobilního telefonu negativně ovlivňuje kvalitu spánku.

Pořiďte si masku na spaní

Usnout za denního světla po příchodu z noční směny může být kolikrát velkým oříškem. Někomu pomohou závěsy, které nastolí dokonalou tmu. Užitečná může být i maska na obličej, která blokuje světlo a je vhodná i pro toho, kdo trpí neúplným uzavřením očních víček. Současně přispívá k vyšší produkci melatoninu, jenž pak zlepšuje kvalitu spaní. S tím souvisí lepší metabolismus i udržování si optimální hmotnosti, odolnější imunita, lepší paměť a koncentrace.

Maska na spaní je ideální při cestování, když v hotelu či kempu nemůžete ovlivnit to, aby vám do pokoje nesvítilo pouliční osvětlení. Maska by měla být tak velká, aby skryla větší část obličeje a nedovolila proniknout světlu do vašich očí. Záleží i na kvalitě materiálu, ze kterého je ušitá. Vybírejte proto měkké a jemné látky, které nebudou dráždit citlivou pokožku na obličeji.

Je váš spánek dostatečně dlouhý? Kolik hodin denně spíte?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články