Mravenčení, necitlivost i svalové křeče: Pravděpodobně jde o špatný krevní oběh

Pokud vás často trápí mravenčení či necitlivost v končetinách, může se jednat o problém s krevním oběhem. Příčinu je potřeba vyřešit co nejdřív.

krevní oběh i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Naprostou nezbytnost správného krevního oběhu není nutno dlouze popisovat. Pokud krev necirkuluje dostatečně, buňky v těle nemají potřebné množství živin a kyslíku, a to může způsobit různé zdravotní obtíže. Jejich závažnost se pohybuje od poměrně mírných až po život ohrožující – podle toho, ve které části těla tento problém nastal. Potíže s krevním oběhem proto řešte včas.

Oběhový problém může nastat kdekoli v těle

Když se řekne špatný krevní oběh, pravděpodobně vás nejprve napadne nedostatečné zásobení mozku krví nebo riziko blížícího se infarkt už měsíc dopředu, o čemž jsme vás na JakZdravě již informovali. Nebo vás naopak napadly studené ruce a nohy, které s nedostatečným oběhem také samozřejmě souvisí. Špatný oběh však má ještě o něco širší význam. Může totiž znamenat nedostatečný průtok:

 • v tepnách které zásobují krví ruce a nohy
 • v žilách, které přivádějí krev zpět do srdce
 • lymfatického systému, který odvádí tkáňové tekutiny

Ať již nastane problém s průtokem kdekoli, vždy je potřeba jej řešit. Jak vysvětluje lékařka Angelica Balingit, MD, špatný krevní oběh není nemocí, nýbrž důsledkem nějakého onemocnění. A pokud se toto základní onemocnění neřeší, problémy se mohou zhoršovat a mít až tragické následky. Čím dříve je tedy začnete řešit, tím lépe.

Špatný krevní oběh má mnoho příčin

Špatný krevní oběh může být zapříčiněn naprostými banalitami, jako je například těsné oblečení, o jehož četných nevýhodách jsme již také na JakZdravě psali. Zdravotní sestra Lauren Castiello, MS zmiňuje v článku pro MedicalNewsToday ty nejčastější: 

obezita, detail na 3 tlustá břicha iZdroj fotografie: Depositphotos
Obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů špatného krevního oběhu
 • obezita
 • cukrovka
 • srdeční či kardiovaskulární onemocnění, například ateroskeróza či křečové žíly

Lékaři z ClevelandClinic dodávají, že za špatným krevním oběhem mohou být i některá onemocnění a návyky, které můžete ovlivnit. Kromě již zmiňované obezity a do jisté míry i diabetu 2. typu se jedná například o kouření a dlouhodobě vysoký krevní tlak a cholesterol.

Jak se špatný krevní oběh projevuje

Když pomineme závažné obtíže s krevním oběhem a případné související selhání nějakého životně důležitého orgánu, může se špatný krevní oběh projevovat často i obyčejným mravenčením či pocitem chladu v končetinách. Možné jsou také:

 • necitlivost či snížená citlivost v dané oblasti 
 • pulzující nebo bodavá bolest 
 • svalové křeče

5 domácích nápojů, které čistí tepny a zlepšují krevní oběh: Udělejte něco pro své tělo a užijte si chuť melounu či rozmarýnu

Riziko špatného krevního oběhu můžete zmírnit

Za špatným krevním oběhem mohou být onemocnění, která nemůžete ovlivnit, například Raynaudova choroba či diabetes 1. typu. Často k němu však přispívá životní styl, a tudíž i faktory, které ovlivnit můžete:

 • Pravidelně se hýbejte, cvičte alespoň 3x týdně.
 • Jezte zdravé potraviny a udržujte si zdravou váhu.
 • Pokud kouříte, přestaňte.
 • Trpíte-li diabetem, snažte se o co nejlepší kompenzaci.
 • Držte pod kontrolou vysoký krevní tlak i cholesterol.

Jak se vám podařilo zvládnout potíže s krevním oběhem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články