Křeče, deprese, halucinace a ztráta paměti: I tak se může projevovat nedostatek vápníku

Nedostatek vápníku není jen otázkou stavu kostí a zubů, ovlivňuje celkové zdraví těla i duše. Věnujte proto pozornost příznakům a průběžně jej doplňujte.

Nedostatek vápníku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vápník je jedním z nezbytných minerálů pro správné fungování těla. Jeho nedostatek může mít různé neblahé důsledky, a to jak na fyzickém, tak i psychickém zdraví. Odborníci z renomovaného zdravotnického webu Healthline připomínají, že vápník nesouvisí jen se stavem zubů a kostí, ale ovlivňuje i další orgány. Mezi nepříjemné příznaky jeho nedostatku pak patří křeče, deprese, halucinace i ztráta paměti. 

Vápník je pro tělo nezbytný a jeho nedostatek působí závažné potíže

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, vápník hraje klíčovou roli v řadě biologických funkcí. Včetně srdečního rytmu, srážlivosti krve a správné funkce nervového systému a svalů. Jeho dostatečný příjem je proto naprosto nezbytný. Lékařka Chika Anekwe, MD upozorňuje, že pokud trpíte dlouhodobým nedostatkem vápníku, tělo si jej bude brát ze zásob. Tedy ze zubů a kostí, což má na jejich stav neblahý vliv. Dále můžete pociťovat tyto nepříjemné příznaky:

  • Křeče a bolesti svalů: Nedostatek vápníku může vést k narušení svalové kontrakce, což často způsobuje křeče a bolesti svalů. 
  • Deprese a změny nálad: Nedostatek vápníku ovlivňuje také produkci neurotransmiterů, což negativně ovlivňuje vaši náladu a emoční stav. Můžete pociťovat například deprese, úzkosti či podrážděnost.
  • Halucinace a další psychické obtíže: Extrémní nedostatek vápníku může ovlivnit nervový systém do té míry, že se mohou objevit halucinace a další změny vnímání reality.
halucinace iZdroj fotografie: Freepik
Extrémní nedostatek vápníku může způsobit i halucinace a bludy
  • Ztráta paměti a potíže se soustředěním: Vzhledem k tomu, že vápník je klíčový pro správnou funkci nervových buněk, jeho nedostatek může ovlivnit i kognitivní funkce, jako je paměť, koncentrace a schopnost učení.

Na první pohled jde o zdraví prospěšné potraviny. Jejich přílišná konzumace je ale mění na nepřítele a může přinášet i halucinace

Nepodceňujte prevenci

Pokud se u vás výše zmíněné příznaky objeví, konzultujte je s lékařem, je možné, že nedostatek je již tak závažný (a dlouhodobý), že budete potřebovat pomoc. Obecně se však snažte věnovat hlavně prevenci, která spočívá jednak ve fyzickém pohybu (pravidelná aktivita podporuje zdravé kosti i svaly) a také ve stravě. Konzumujte potraviny bohaté na vápník, jako jsou mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a zelenina. Ty nejlepší potraviny na doplnění vápníku jsme vám ostatně na JakZdravě již dříve doporučovali.

Jak doplňujete vápník vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články