Křeče, zácpa a bolest břicha: Může se jednat o rakovinu tlustého střeva

Časná diagnóza rakoviny tlustého střeva zvyšuje šance na úspěšnou léčbu. Je důležité nepodceňovat příznaky a vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Křeče, zácpa a bolest břicha mohou mít mnoho příčin, od dietní chyby přes otravu jídlem až po rakovinu tlustého střeva. Tento typ rakoviny může být velmi zákeřný, protože může být velmi dlouho bezpříznakový a projevit se až později, když je hůře léčitelný. Příznaky je proto potřeba konzultovat s lékařem co nejdříve.

Zažívací problémy jako možný signál rakoviny tlustého střeva

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, jedním z hlavních příznaků rakoviny tlustého střeva jsou křeče v břiše. Tyto křeče mohou být spojeny i s nadýmáním a plynatostí či jiným nepohodlím. Můžete pociťovat tlak nebo napětí v oblasti břicha.

Dalším možným příznakem je zácpa, která může být důsledkem zúžení střeva nádorem. Zácpa spojená s rakovinou tlustého střeva může být obtížně léčitelná běžnými metodami, jako je změna stravy nebo laxativa. Lékařka Alana Biggers, M.D. dodává, že můžete trpět i opačným problémem, tedy průjmem.

prujem iZdroj fotografie: Depositphotos
Běžnými symptomy rakoviny tlustého střeva jsou průjem či zácpa

Bolest břicha a další příznaky rakoviny tlustého střeva

Odborníci z CDC dodávají, že dalším významným příznakem rakoviny tlustého střeva je bolest břicha. Tato bolest může být konstantní nebo přechodná a pravidelně se objevovat a mizet. Mohou se objevit i další příznaky, jako například změny ve stolici (jak ve formě či frekvenci), krev ve stolici nebo úbytek hmotnosti bez zjevného důvodu.

Bolí vás břicho? Podle místa a typu bolesti můžete určit, v jak velkém ohrožení jste

Rádi bychom zdůraznili, že tyto příznaky nemusí vždy nutně znamenat rakovinu tlustého střeva. Mohou být způsobeny i jinými stavy, jako jsou záněty střev, syndrom dráždivého tračníku nebo jiná gastrointestinální onemocnění, jak už jsme na JakZdravě popisovali. Pokud se u vás však tyto příznaky bez zřejmého důvodu objeví a nemizí, neodkládejte návštěvu lékaře a pátrejte po jejich příčině.

Jak jste rakovinu tlustého střeva odhalili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články