Stačí týden a dostaví se první účinky: Dejte nohy do ledové vody a brzy pochopíte

Studená voda působí blahodárně na fyzickou i psychickou pohodu. Pokud si nedokážete představit, že se postavíte pod ledovou sprchu, zkuste tyto lázně nohou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O benefitech otužování se není potřeba dlouze rozepisovat. Ne každý si však (například ze zdravotních důvodů) může dovolit ledové sprchy, koupání ve studené vodě či návštěvu kryokomory. Podle známého ruského lékaře však není potřeba vystavit chladu celé tělo, abyste získali výhody, které otužování přináší.

Něco o autorovi této metody

Možná jste již slyšeli o Dr. Bubnovském, slavném lékaři, který po dlouhém výzkumu vymyslel speciální kineziologickou metodu léčby, kterou nejprve zdárně odzkoušel na sobě samém (měl těžkou nehodu s vážnými následky, trpěl velkými bolestmi a lékaři mu přes veškerou snahu nedokázali pomoci; díky své speciální metodě se bolestí zbavil).

Prof. MUDr. Sergej Michajlovič Bubnovský je kromě této známé metody kinezioterapie také autorem více než 50 vědeckých článků a 10 různých patentů, jak v oblasti medicíny, tak i zdravotnických technologií. Některé jeho metody jsou komplexní a vyžadují odborné vedení, jiné jsou naprosto jednoduché až primitivní. A jednu z těch jednoduchých metod bychom vám dnes rádi představili.

Jednoduchá metoda jak zlepšit funkci imunitního systému

Pokud vás trápí časté infekce, byť jen obyčejná rýma a nachlazení, možná stojí za to svůj imunitní systém podpořit. Obrovským pomocníkem vám může být obyčejná ledová voda. Nemusíte čekat na 1. ledna abyste se připojili k nadšencům do novoročního plavání v ledové vodě. Stačí totiž, když si do ledové vody budete pravidelně namáčet jen nohy, respektive chodidla. 

iZdroj fotografie: Freepik

Vezměte si velkou mísu, naplňte ji co možná nejchladnější vodou a přidejte led. Hodně ledu, čím více, tím lépe. Ponořte do vody nohy a vydržte alespoň 10-15 sekund. Pro dosažení nejlepších výsledků opakujte tuto proceduru každý večer před spaním. Již po jednom týdnu byste měli vnímat zlepšení. 

Otužování obecně je pro imunitu velmi dobré, ale ne každý zvládne ledové sprchy nebo již zmíněné plavání v ledové vodě. Dr. Bubnovský proto vymyslel tuto jednodušší variantu, aby ji zvládl opravdu každý. Metoda je velmi oblíbená nejen díky své naprosté jednoduchosti, ale také proto, že je skutečně účinná, jak potvrdily i mnohé vědecké studie.

S čím vám může namáčení nohou do studené vody pomoci

Pokud vás napadly otoky a bolesti nohou, máte samozřejmě pravdu. To však nejsou (spolu se zlepšením imunity) jediné benefity, které získáte. Pravidelné kratičké lázně nohou v ledové vodě pomáhají také:

  • Bojovat proti depresím: Ledová voda působí na chladové receptory v kůži a tento impuls přechází do mozku, výsledkem je, že se cítíte svěží a máte více energie. Potvrdily to i výzkumy, které byly na toto téma provedeny.
  • Zlepšit cirkulaci krve: Ledová voda rozšiřuje cévy, krevní oběh tak funguje lépe.
  • Zkrátit dobu léčby zranění: Protože led pomáhá zmírnit zánět a cévy se při ponoření do studené vody rozšiřují, mohou ledové sprchy, koupele i lázně nohou zkrátit délku hojení zranění.
  • Vylepšit kvalitu spánku: Podle několika studií studené lázně nohou a studená voda obecně napomáhají lepšímu a hlubšímu spánku. 

Pokud před studenými lázněmi nohou dáte přednost střídavým studeným a teplým sprchám, zlepší se i celkový stav pokožky a vlasů. Opět se jedná o důsledek lepšího prokrvení. Nehledě na to, že se budete otužovat a na podzim a v zimě tak nachlazení nebude mít šanci.

Jak se otužujete vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články