Odmítal chemoterapii, nakonec se dožil 102 let. Toto je tajemství dlouhověkosti válečného veterána

Starší veterán odmítal chemoterapii, když mu byla diagnostikována rakovina plic. Přes varování lékařů se nakonec šťastně dožil neuvěřitelných 102 let.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když lékaři v roce 1976 diagnostikovali řeckému válečnému veteránovi Stamatisovi Moraitisovi nevyléčitelnou rakovinu plic, bylo mu sděleno, že mu zbývá pouze šest měsíců života. Starší muž se ihned smířil s tím, že zemře, a za každou cenu odmítal začít s chemoterapií, protože nechtěl podstupovat nepřirozenou léčbu. Záhy se tak vrátil do svého rodného Řecka na ostrov Ikarie, aby mohl trávit své poslední dny tam, kde vše začalo. Poté se však stalo něco naprosto úžasného. 

Pouhých 6 měsíců života

Stamatis ze začátku trpěl depresemi a po celé dny ležel v posteli, zatímco se o něj starala manželka a matka. Jednoho dne se mu však vrátila víra a chuť žít – přeci jen měl podle doktorů ještě chvíli času, tak se rozhodl využít poslední dny co nejefektivněji. První den ráno vystoupil na kopec, kde se nachází řecký pravoslavný kostel, a svolal všechny své přátele z rodného města. Jakmile se setkali, začali každý den trávit povídáním o životě a pitím dvou lahví vína. „Alespoň umřu šťastný,“ říkal si tehdy Stamatis.

V následujících měsících však veterán z nějakého důvodu začal pociťovat sílu. Rozhodl se proto, že obnoví svou zahradu a osází ji rostlinami – nečekal, že se dožije svých plodů, ale byl to dobrý důvod, proč si užívat slunce a čerstvého vzduchu u moře. Takto plynul měsíc po měsíci, až z toho bylo půl roku, a Stamatis stále žil. Sklidil lahodnou zeleninu ze zahrady, vyčistil rodinnou vinici, začal na vinici pracovat, vstával brzy a strávil celý den v přírodě. A když nastal večer, chodil dlouho po půlnoci do místní hospody, kde hrál domino.

Dožil se neuvěřitelných 102 let

Poté uplynuly roky a namísto zhoršení stavu byl veterán čím dál zdravější. Dokonce měl sílu na to přestavět svůj dům a ročně vyráběl až 1500 litrů vlastního, domácího vína. Tomu věnoval celý svůj zbytek života, kdy namísto 6 měsíců žil šťastně a zdravě až do svých 102 let, kdy zemřel na stáří, nikoliv následky rakoviny. „Nemocný člověk nepotřebuje ani tak léky, jako spíš víru, vůli a návrat k přírodě. Zdraví vyžaduje regeneraci těla i ducha. Místo, kam se vrátil, je známé zdravým jídlem,“ uvedli vědci po prošetření tohoto neobvyklého případu.

slunce v lese iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle vědců hrála v Stamatisově případě důležitou roli především strava. Panenský olivový olej, rukola, mangold, sacharidy, čočka, celozrnný chléb, oregano, petržel a pažitka – všechny tyto potraviny veterán konzumoval každý den, přičemž se vyhýbal červenému masu. Dalším důležitým bodem byl také jeho životní styl – lidé na ostrově Ikarie se rádi baví a tráví čas s rodinou a přáteli. Přes den nespěchají, smějí se a vždy si dopřejí dostatek odpočinku. Nikdo zde nespěchá a vše, co zde místní konzumují, si pěstují ve své zahradě. 

Recept na léčení založené na životě v Ikarii:

  • Středomořská strava: Pokud možno hodně syrové a domácí zeleniny a ovoce, maso úplně vynechat nebo ho omezit na jedno jídlo týdně. Více olivového oleje, semen, a celozrnných výrobků.
  • Hodně čaje: Čaj má močopudné vlastnosti a schopnost vypudit z těla všechny toxiny. 
  • Odpočívejte, pokud jste unavení: Lidé, kteří odpoledne odpočívají (alespoň půl hodiny), mají o 35 % nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění. 
  • Aktivita v přírodě: Projděte se, nasávejte slunce a moře nebo zeleň, les a trávu. Pracujte, stavte, sázejte – je důležité cítit se užitečně.
  • Nespěchejte se životem a zbavte se strachu a stresu: Bavte se s přáteli a rodinou, hodně se smějte a nic od života nečekejte. 

Jaký máte názor na chemoterapie vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články