Onemocnění periferních tepen sice postihuje obvykle osoby středního a staršího věku, ale s prevencí je třeba začít včas. Případné příznaky hned řešte.
Periferní tepny jsou cévy, které přivádějí krev do končetin a dalších částí těla, ale pokud je průtok krve z nějakého důvodu omezen, můžete pociťovat mnoho různých příznaků – od bolestí, slabosti až po problémy s růstem nehtů. Onemocnění periferních tepen se vyskytuje nejčastěji u osob středního a vyššího věku, s prevencí je však ideální začít již v mládí.
Onemocnění periferních tepen je často způsobeno aterosklerózou
Jak vysvětluje lékař John A. Moawad, MD, onemocnění periferních tepen je progresivní onemocnění, které způsobuje omezení průtoku krve do rukou, nohou nebo jiných částí těla. Na vině je zúžení, ucpání či stažení cév, často zapříčiněné aterosklerózou, jejíž další příznaky jsme na JakZdravě již v minulosti popisovali. Svou roli hrají i genetické predispozice či chronická onemocnění, jako například diabetes či srdeční choroby.
Příznaky onemocnění periferních tepen
Symptomy onemocnění tepen se obvykle rozvíjejí postupně. Vyskytují se častěji na nohou než na rukou (protože cévy na nohou jsou dále od srdce), teoreticky však mohou postihnout kteroukoli z periferních tepen. Nejčastější příznaky zahrnují:
- bolest či pocit napětí na hrudi
- dušnost
- necitlivost nebo slabost končetin
- bolest krku, čelisti, krku, šíje a břicha
- pocit chladu v nohou nebo rukou
- pomalu se hojící rány a vředy
- studené nebo necitlivé prsty na nohou
Jak se onemocnění periferních tepen vyhnout
Lékař Darragh O’Carroll, MD zdůrazňuje důležitost prevence, obzvláště dodržování zásad zdravého životního stylu. Věnujte tedy pozornost stravě, pravidelnému pohybu, dostatečnému odpočinku i hydrataci a vyhněte se toxickým a návykovým látkám, zejména kouření. Trpíte-li nějakým chronickým onemocněním, dodržujte předepsanou léčbu. A hlídejte si hladinu cholesterolu, o jehož nebezpečí jsme vás na JakZdravě již také informovali.