Bolest kloubů, ztuhlost a nemožnost pohybu: Mohlo by se jednat o osteoartrózu

Příznaky osteoartrózy mohou zahrnovat bolest a ztuhlost v postižených kloubech. Pokud si těchto symptomů všimnete, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

osteoartróza i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bolest kloubů může souviset s úrazem či přetížením, může však být i známkou osteoartrózy, jednoho z nejběžnějších typů artritidy. Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů, které často souvisí s věkem nebo se zvýšenou zátěží či častými úrazy kloubů. Lékař William Morrison M.D. dodává, že osteoartróza způsobuje postupné poškození chrupavky, která obvykle chrání klouby a umožňuje plynulý pohyb. Její projevy jsou tak velice nepříjemné a bolestivé.

Osteoartróza lidem komplikuje běžné denní činnosti

Jak jsme již dříve na JakZdravě vysvětlovali, při osteoartróze se postupně rozpadá kloubní chrupavka. Degenerace chrupavky obnaží kosti kloubu a ty se o sebe začnou třít. To následně vyvolá příznaky jako je:

  • bolest
  • ztuhlost
  • snížený rozsah pohybu
  • změny vzhledu kloubu

Tyto příznaky mohou být horší po zvýšené aktivitě nebo naopak po delším období nečinnosti (například ráno po spánku). Někdy může dojít k otoku kloubů a pocitu necitlivosti nebo slabosti. Příznaky mohou postupně začít omezovat schopnost vykonávat každodenní aktivity, jako je chůze, delší stání nebo například vaření či oblékání. 

osteoartróza iZdroj fotografie: Depositphotos
I obyčejná chůze může být při osteoartróze problém.

Osteoartróza není revma

Osteoartróza může postihnout kterýkoli kloub v těle, nejčastěji se však objeví na rukou, kyčlích a kolenou. Ne vždy je však za bolestmi kloubů osteoartróza. Příznaky jsou prakticky totožné s revmatoidní artritidou, lidé je proto někdy zaměňují. Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění a léčí se tedy jiným způsobem. Jedním ze snadno viditelných rozdílů je, že revma je (na rozdíl od osteoartrózy) obvykle symetrické. 

10 cviků na klouby, kvůli kterým není třeba vstávat z postele: Skvělé při artritidě a osteochondróze

To znamená, že pokud postihne kloub na jedné straně těla, zpravidla postihuje stejný kloub i na druhé straně (například oba palce). Pokud vás tedy trápí potíže se ztuhlostí a bolestí kloubů, je důležité vyhledat lékaře, aby byla příčina správně diagnostikována. Na základě vyšetření může lékař stanovit správnou léčbu a vy můžete využít některé konkrétní babské rady související s vaším onemocněním, které jsme na JakZdravě doporučovali.

Jak jste rozpoznali osteoartózu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články