Ztuhlost, bolest kloubů a snížený rozsah pohybu: I tak se projevuje osteoartróza

Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů, které s sebou nese nepříjemné symptomy, jako je bolest či jejich celková ztuhlost.

bolest kloubů na ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Osteoartróza je nejběžnější formou artritidy, je tedy nejčastějším diagnostikovaným degenerativním kloubním onemocněním na světě. Lékař William Morrison, M.D. upřesňuje, že jím trpí až každý třetí člověk starší 65 let. Toto chronické onemocnění postupně poškozuje klouby a tkáně kolem nich. Mezi hlavní příznaky osteoartrózy patří ztuhlost, bolest kloubů a snížený rozsah pohybu.

Příznaky osteoartrózy snižují kvalitu života nemocných

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, při osteoartróze se začne kloubní chrupavka rozpadat, a to obvykle v důsledku vysokého věku nebo nadměrné zátěže, při které se chrupavka, která pokrývá konec kosti, opotřebuje. Kosti (respektive kloub a kloubní jamka) o sebe začnou dřít, což způsobí značné problémy, jako je:

  • Ztuhlost: Lidé s osteoartrózou často zažívají ztuhlost kloubů, zejména ráno nebo po dlouhém období nečinnosti. Tato ztuhlost může být nejvíce výrazná při probuzení a postupně se během dne  zlepšuje, jak se klouby rozhýbou.
  • Bolest kloubů: Bolest je spolu se ztuhlostí jedním z hlavních příznaků osteoartrózy. Bolest se obvykle během pohybu nebo při zátěži zhoršuje.
  • Snížený rozsah pohybu: Postižený kloub má obvykle nižší rozsah pohybu a natažení či ohnutí končetiny obvykle nebývá plynulé. 
  • Omezení pohybu: Během pokročilé fáze osteoartrózy může docházet k výraznému omezení pohybu v postižených kloubech, což může ovlivnit i zcela běžné činnosti, jako je chůze nebo oblékání.
osteoartróza iZdroj fotografie: iStock
Osteoartróza se vyznačuje bolestí a sníženou pohyblivostí kloubů

Jak na domácí léčbu osteoartrózy

I když není možné osteoartrózu zcela vyléčit, léčba vám pomůže minimalizovat symptomy a zlepšit kvalitu života. Svůj stav určitě konzultujte s lékařem, dodržujte jeho doporučení a užívejte předepsané léky. Mimo to:

Co dělat, když vás bolí klouby? Základní pravidla, která jim ulehčí a urychleně zmírní bolest

  • Udržujte zdravou váhu: Nadváha zvyšuje zátěž na klouby, což symptomy osteoartrózy jen zhoršuje. 
  • Cvičte: Pravidelná fyzická aktivita, jako například plavání, chůze nebo jízda na kole, posílí svaly kolem postižených kloubů a zvýší jejich pohyblivost.
  • Stravujte se zdravě: Strava bohatá na antioxidanty, zdravé tuky, vitamíny a minerály podporuje zdraví kloubů a může zmírnit i případný zánět. Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby, ořechy a semena.
  • Obklady: Jak jsme již na JakZdravě doporučovali, pomoci vám mohou i obklady, koupele či masáže.

Jak řešíte osteoartrózu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články