Darování vajíček: O způsobené neplodnosti se moc nemluví –⁠ agentury na tom trojnásobně vydělají

Studentka chtěla darováním vajíček pomoci neplodným párům k vytouženému dítěti. Sama se však nakonec stala neplodnou. Někteří lékaři již volají po větší ochraně dárkyň.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vysokoškolská studentka byla učebnicovou dárkyní vajíček. Mladá, zdravá a fit, přesto trpí vážnými komplikacemi. Lékařka, která vystudovala na Harvardu, MUDr. Aimee Eyvazzadehová tvrdí, že je dárkyně potřeba více testovat a učinit i další opatření, aby stejně nedopadly i jiné ženy. Zdá se ale, že to nebude tak jednoduché.

Učebnicová dárkyně vajíček

Když jsem darovala vajíčka, bylo mi 24 let. Líbila se mi myšlenka pomoci neplodnému páru vytvořit rodinu, po které touží. Studovala jsem na vysoké škole a dárcovství mi přišlo jako dobrý způsob přivýdělku. V agentuře mi říkali, že darování vajíček je jednoduchý a bezpečný proces. Byla jsem informována o možných rizicích. Sestřička mi dala papír, na kterém byly jako nejpravděpodobnější rizika uvedeny ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS) a infekce při operaci. 

Jako mnohem méně časté riziko byla uvedena také možná neplodnost, ale sestřička mi řekla, že neexistují žádné studie, které by  prokazovaly, že je to riziko reálné. Podepsala jsem souhlas a začala si píchat vysoké dávky hormonů, abych produkovala vajíčka pro dvě rodiny, které zoufale toužily po početí. Oba mé odběry proběhly hladce, pokaždé bylo získáno 14 vajíček.

Bolestivá reakce na darování vajíček

Teprve šest měsíců po druhém odběru jsem začala pociťovat komplikace. Na několik měsíců mi vynechala menstruace. Když se pak vrátila, provázela ji nesnesitelná bolest a vysoké horečky. Lékař z ultrazvuku zjistil, že mám vaječníky pokryté nádorem. Krátce poté jsem podstoupila operaci, při které se zjistilo, že se jedná o endometriomy neboli cysty naplněné krví. Byla mi diagnostikována endometrióza ve čtvrtém stadiu.

iZdroj fotografie: Pexels

Před darováním jsem nikdy žádné problémy s menstruací neměla. Endometrióza je však onemocnění způsobené estrogeny. Lékaři se domnívají, že onemocnění bylo skryté a vlivem hormonů spojených s dárcovstvím se rozjelo a stalo se extrémně agresivním. Dárcovství vajíček mi endometriózu nezpůsobilo. Způsobilo však, že se můj stav stal nezvladatelným, což nakonec vedlo k rychlé diagnóze neplodnosti.

Ve svých 27 letech jsem sama podstoupila dvě kola mimoděložního oplodnění (IVF). Ta se bohužel nezdařila a já jsem se musela smířit s tím, že ačkoli se mi díky darování vajíček narodily dvě děti, sama nikdy neotěhotním. Během tří let po darování vajíček jsem potřebovala pět velkých operací. Agentura, přes kterou jsem vajíčka darovala, se mnou přestala zcela komunikovat.

Žádný obsáhlý výzkum rizik zatím neexistuje

Zdravotní sestra, která mi tehdy řekla, že neexistuje žádný výzkum, který by ukazoval, že darování vajíček může způsobit neplodnost, nelhala. Nikdy nebyla provedena dlouhodobá studie o zdravotních rizicích darování vajíček. Spousta lékařů poukazuje na výzkum, který existuje o bezpečnosti IVF a dalších způsobů léčby neplodnosti. Říkají, že při darování vajíček se používají stejné léky, a proto lze vyvodit stejné bezpečnostní závěry. 

StatNews však již před nějakou dobou zveřejnil článek na toto téma, který konfrontuje právě tento závěr s tím, že ženy sledované v tomto výzkumu byly především neplodné ženy starší 35 let. Zatímco dárkyně vajíček jsou obvykle mladší 25 let a zdravotní problémy nemají. Přesto jsou jim podávány stejné léky a dávky jako ženám neplodným.

iZdroj fotografie: Freepik

Nový výzkum darování vajíček

MUDr. Diane Toberová, antropoložka a univerzitní profesorka, se to snaží změnit. Získala pilotní grant a vede komplexní studii o dárcovství vajíček. „Jednou z věcí, kterou by lékaři a agentury měli skutečně dělat, je zabývat se nejprve riziky, kterým lze předcházet,“ řekla Toberová. Tvrdí, že by stačilo ženy během cyklu pozorně sledovat a upravovat jim léky tak, aby nedocházelo ke zbytečné nadprodukci vajíček, a tím ke zvýšenému riziku OHSS, která je s extrémní produkcí vajíček spojená. 

„Mnoho onemocnění, která se u dárkyň vyskytují (například endometrióza a některé typy rakoviny),“  tvrdí dále Toberová, „může souviset s nadbytkem estrogenu. Domnívám se, že při screeningu dárkyň musíme bezpodmínečně vyřadit nositelky genu BRCA. Tyto ženy by neměly ani užívat hormonální antikoncepci.“ MUDr. Aimee Eyvazzadehová, gynekoložka se specializací na reprodukční endokrinologii a neplodnost, zcela souhlasí. „Každá dárkyně vajíček by měla mít test na dědičnou rakovinu. A pokud mají endometriózu, neměly by vajíčka darovat,“ tvrdí.

Co lze udělat

Proč tedy na toto testování netlačí více agentur a klinik? Proč dárkyně více nechrání? Podle MUDr. Eyvazzadehové jde o peníze. Agentury vydělávají více než dvojnásobek toho, co dárkyně, aniž by nesly nějaké riziko. Právě to se MUDr. Eyvazzadehová snaží změnit. Chce, aby byl proveden dlouhodobý výzkum. Dále navrhuje, aby z procesu darování vajíček byla odstraněna finanční kompenzace.

Místo toho by chtěla, aby část vajíček dárkyň byla zmrazena a uložena pro jejich vlastní budoucí použití, pokud by se samy někdy s neplodností potýkaly. Chtěla by vrátit moc do rukou dárkyň, fakticky vyřadit agentury a umožnit dárkyním, aby nadále svá vajíčka vlastnily a mohly je zmrazit a podělit se o ně s neplodnými páry dle vlastního výběru a za vlastních podmínek. Zda bude její boj úspěšný, ukáže až čas.

Jaký je váš názor na darování vajíček?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články