Varovné příznaky rané cukrovky: Vyhněte se selhání ledvin a poškození nervů

S cukrovkou se potýká mnoho lidí všech věkových kategorií. Existují dva typy tohoto onemocnění, které dokážou značně znepříjemnit život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Diabetes je autoimunitní chronické onemocnění projevující se poruchou metabolismu sacharidů. Rozlišujeme dva základní typy této nemoci. Pokud cukrovku nezačneme léčit včas, může dojít ke komplikacím ve formě selhání ledvin nebo poškození nervů dolních končetin, upozorňuje Michael Dansinger, MD. To v některých případech končí amputací, a proto je vhodná zvýšená péče o nohy pacientů s cukrovkou. Součástí léčby diabetu je dodržování diety, kterou určuje ošetřující lékař.

Možné typy onemocnění cukrovkou

Diabetes 1. typu se může projevit v každém věku, ale nejčastěji se poprvé vyskytuje v dětském a mladistvém období. Zvracení a rychlý úbytek váhy se objevují náhle a stav nemocného se rychle zhoršuje. První projevy nastávají většinou jako součást jiné nemoci, kdy se spotřebovává více inzulínu v těle. Podáváním inzulínu se stav pacienta vyrovnává, nelze ho však vyléčit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Diabetes 2. typu se většinou objevuje u dospělých pacientů, výjimkou ale v dnešní době nejsou ani děti. Je považován za civilizační onemocnění a ke vzniku přispívají faktory jako jsou například obezita, nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak, dlouhodobý stres nebo nevhodné stravovací návyky. Protože se nemoc neprojevuje příliš nápadně, může probíhat skrytě i několik měsíců.

Varovné signály cukrovky

Oba typy diabetu mají stejné varovné příznaky. Hlad a únava jsou prvními z nich. Tělo přeměňuje jídlo na glukózu. Pokud ale není hodnota glukózy v krvi v rovnováze, protože tělo neprodukuje dostatek inzulinu, začínáte tento stav pociťovat na úbytku energie. Mezi další příznaky se řadí neuhasitelná žízeň, rozmazané vidění, časté močení, kožní problémy a špatné hojení ran, bolesti nohou nebo změny v dýchání. Přítomnost glukózy v těle si můžete snadno otestovat i doma s pomocí testovacích detekčních proužků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba obou typů cukrovky

Neléčený diabetes může mít za následek závažné zdravotní komplikace. Důležitá je správná životospráva a spolupráce pacienta s ošetřujícím lékařem. Diabetes 1. typu se léčí podáváním inzulinu. Ten se dělí v závislosti na délce působení na krátkodobě nebo dlouhodobě působící. Nejjednodušším způsobem je podání pomocí inzulinového pera.

Diabetes 2. typu se léčí kromě inzulinu i podáním perorálních antidiabetik. Ty příznivě ovlivňují inzulinovou rezistenci. Metformin bývá první volbou, ale je důležité ho vysadit 48 hodin před chirurgickým zákrokem s použitím kontrastní jodové látky. Léčba inzulinem se provádí v kombinaci s léčbou metforminem, který se pacientovi nevysazuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možností pacientů s tímto druhem onemocnění je změna životního stylu. Dietou je většinou snížen příjem sacharidů a cholesterolu a omezení živočišných tuků. Součástí léčby by měl být i dostatek pohybu. Fyzická aktivita by měla být v průměru 30 minut dlouhá a prováděná nejméně 4krát týdně.

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články