Když je v těle rakovina, tělo vám to poví: 5 nenápadných příznaků rakoviny slinivky břišní, které se nesmí podceňovat

Rakovina slinivky obvykle nebolí, proto bývá často odhalena až v pozdějších fázích, kdy je už léčba obtížná. Věnujte proto pozornost i těmto 5 příznakům a včas je konzultujte s lékařem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slinivka břišní je životně důležitý endokrinní orgán umístěný za žaludkem. Slinivka hraje zásadní roli při trávení tím, že produkuje enzymy, které tělo potřebuje ke strávení tuků, sacharidů a bílkovin. Jak vysvětluje zdravotní sestra Jenneh Rishe, RN, rakovinu slinivky je často obtížné diagnostikovat, a to kvůli absenci bolestivých příznaků. Je proto potřeba věnovat pozornost i jiným změnám a včas navštívit lékaře.

Rakovina slinivky

Slinivka břišní se nachází v oblasti dolní části žaludku a jednou z jejích hlavních funkcí je produkce inzulínu, který je nezbytný pro zpracování cukru. Nádory slinivky postihují především osoby starší 45 let a riziko jejich vzniku může zvyšovat obezita, chronický zánět slinivky břišní, cukrovka a kouření. 

Obvykle se na ni přijde až v pozdějším stadiu a nádor se tak může šířit a metastazovat. Což pak snižuje úspěšnost léčby a šanci na přežití, proto je vhodné si všímat příznaků, které mohou sice být spojeny i s méně závažným zdravotními obtížemi, ale mohou také svědčit o rakovině slinivky.

Příznaky rakoviny slinivky

Pokud se u vás objeví některý z těchto pěti příznaků, objednejte se k lékaři a zjistěte příčinu. Mohou být sice signálem i jiného onemocnění, ale vždy je lepší rakovinu slinivky vyloučit. Její včasné odhalení totiž významně zvyšuje možnost úspěšné léčby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

1. Žloutenka

Častým příznakem rakoviny slinivky je žloutenka, která způsobuje nažloutlý nádech očního bělma a kůže, protože nádor může narušovat tvorbu žluči a její tok do střevního traktu. To může vést k hromadění látky zvané bilirubin v krvi, která mimo jiné dodává barvu též stolici. V případě světlé stolice se vždy vyplatí navštívit lékaře, protože může být příznakem nejen problémů se slinivkou břišní, ale i jiných závažných onemocnění jater nebo žlučníku.

2. Náhlý úbytek hmotnosti a žaludeční potíže

Bolest kolem pupku a rychlý úbytek hmotnosti mohou být důvodem k obavám. Nejedná se však o typické příznaky, ale spíše o důvod k vyšetření. Trávení může být narušeno mnoha faktory, včetně nádorů slinivky břišní, například proto, že nádor může tlačit na určité části trávicího traktu nebo je dokonce blokovat. Příznaky mohou zahrnovat nevolnost a zvracení, pálení žáhy, nadýmání nebo pocit plnosti. 

Nevolnost a zvracení mohou být samozřejmě příznakem různých onemocnění, ale pokud se vám dělá nevolno příliš často nebo se vám hůře jí, protože máte problém snědené jídlo udržet, určitě navštivte svého lékaře. Zvracení a nevolnost mohou být také důsledkem úbytku hmotnosti, což je rovněž varovný signál.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Změny stolice

Stolice může být obzvláště nepříjemně páchnoucí, bledé barvy a na povrchu mastná a moč může být mnohem tmavší, někdy nahnědlá nebo oranžová. Tyto změny mohou být částečně způsobeny nedostatkem enzymů, které zpracovávají tučná jídla, a částečně hromaděním bilirubinu.

4. Ztráta chuti k jídlu

Charakteristickým příznakem je ztráta chuti k jídlu. Také se často stává, že se člověk cítí velmi rychle plný, a to i po snědení několika soust. To může vést k únavě, celkové slabosti a dalším příznakům spojeným s nedostatkem vitamínů a živin, jako jsou lámavé nehty, vypadávání vlasů nebo oslabení imunitního systému, a potažmo ke zvýšené náchylnosti k infekcím.

5. Cukrovka

Nádor na slinivce může ovlivnit funkci buněk produkujících inzulín. Příznaky cukrovky mohou zahrnovat úbytek hmotnosti, únavu, zvýšené močení a neustálou žízeň, brnění nebo necitlivost končetin (prstů na rukou a nohou) a poruchy zraku, například rozmazané vidění.

Jakékoli příznaky naznačující zánět slinivky břišní, cysty, nádory nebo poruchy funkce je třeba okamžitě hlásit lékaři. U osob starších 50 let se doporučuje provádět screeningové testy alespoň jednou ročně.

Jak často chodíte na nepovinné screeningy a vyšetření?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články