Bolesti břicha, nadýmání a častá potřeba močit: I tak se projevuje rakovina vaječníků

Zákeřnost rakoviny vaječníků spočívá v nejednoznačnosti jejích příznaků. Pokud máte dlouhodobé obtíže, běžte raději hned k lékaři.

rakovina vaječníků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina vaječníků je závažné onemocnění, které může být v raných stádiích obtížně diagnostikovatelné zejména proto, že jeho příznaky jsou často nespecifické a mohou být snadno zaměněny za méně závažné zdravotní problémy. Odborníci z Healthline vysvětlují, že mezi klíčové příznaky, které mohou naznačovat přítomnost tohoto onemocnění, patří bolesti břicha, nadýmání a častá potřeba močit. Včasná diagnóza je klíčová pro úspěšnou léčbu, proto s návštěvou lékaře neotálejte.

Příznaky rakoviny vaječníků bývají velmi vágní

Jak jsme již na JakZdravě několikrát zmiňovali, rakovina vaječníků může způsobovat různé příznaky, které mohou být poměrně nespecifické a podobné příznakům jiných běžných onemocnění. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Bolesti břicha: Způsobuje je obvykle růst nádoru, který stále více utlačuje okolní tkáň. 
  • Nadýmání: Nádor může způsobit hromadění tekutin v břiše nebo i zánět, což vede k nadýmání.
  • Častá potřeba močit: Obvykle je způsobena tlakem na močový měchýř.
  • Změny v trávení: Tlak nádoru na střeva může ovlivnit trávení a způsobit střevní problémy, jako je zácpa, průjem nebo změny ve stolici.
  • Neúmyslný úbytek hmotnosti: Metabolické změny způsobené rakovinou mohou vést k úbytku hmotnosti. Tento příznak je společný pro všechny druhy rakoviny, proto na JakZdravě opakovaně připomínáme, abyste hubnutí bez zjevné příčiny vždy konzultovali s lékařem.
  • Únava: Neustálá únava a slabost, která ani po spánku či odpočinu nemizí může být způsobena rakovinou. Ta totiž negativně ovlivňuje celkový energetický metabolismus těla.
únava iZdroj fotografie: Depositphotos
Únava je typickým symptomem všech druhů rakoviny.

Choďte na pravidelné prohlídky

Rakovina vaječníků je závažné onemocnění, které může být obtížně rozpoznatelné v raných stádiích kvůli nespecifickým příznakům, jako jsou výše zmíněné bolesti břicha, nadýmání a další zažívací potíže nebo častá potřeba močit. Pro zlepšení prognózy jsou naprosto zásadní včasná diagnóza a rychlá léčba. 

Dermoidní cysta na vaječníku o sobě ve většině případů nedá znát. Může se ale projevit zácpou, bolestí či nadmutým břichem

Lékaři z MayoClinic proto připomínají důležitost pravidelných kontrol na gynekologii, které mohou onemocnění odhalit včas. Stejně tak, pokud si všimnete příznaků, které trvají delší dobu a nemáte pro ně vysvětlení, zajděte pro jistotu k lékaři.

Jak jste rakovinu vaječníků rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články