Častá potřeba močit, nadýmání a bolesti břicha: I tak se projevuje rakovina vaječníků

Rakovina vaječníků je velmi vážné onemocnění, které vyžaduje rychlou léčbu. Buďte proto k signálům, které vám tělo vysílá, vnímaví.

rakovina vaječníků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina vaječníků je závažné onemocnění, které bývá bohužel často odhaleno až v pokročilých stádiích. Její příznaky jsou totiž často nespecifické nebo velmi mírné a mohou být snadno zaměněny za méně závažné zdravotní problémy. Mezi symptomy rakoviny vaječníků patří například častá potřeba močit, nadýmání a bolesti břicha.

Častá potřeba močit

Časté nutkání na močení jsme na JakZdravě rozebírali například již v souvislosti s diabetem či onemocněním močových cest. Lékaři z MayoClinic však upozorňují, že častá potřeba močit může být také jedním z prvních varovných signálů rakoviny vaječníků. Tento příznak je způsoben tlakem nádoru na močový měchýř, což vede k pocitu nutnosti častěji navštěvovat toaletu. 

Pokud si tedy všimnete, že máte potřebu močit mnohem častěji než obvykle, a to bez zjevné příčiny jako je zvýšený příjem tekutin nebo infekce močových cest, měli byste se poradit s lékařem.

nadýmání iZdroj fotografie: iStock
Nadýmání může být i příznakem rakoviny vaječníků.

Nadýmání

Mnoho žen trpí občasným nadýmáním, ale pokud se tato obtíž neustále opakuje nebo je trvalá, může to být důvodem k obavám a návštěvě lékaře. Kromě běžných příčin, jako je například zvýšená konzumace luštěnin, může být trvalé nadýmání i signálem vážnějších onemocnění. Od celiakie, přes problémy se srdcem až po rakovinu, jak už jsme ostatně na JakZdravě varovali.

Bolesti břicha

Odborníci z Healthline dodávají, že dalším častým příznakem rakoviny vaječníků jsou bolesti břicha nebo pánevní oblasti. Stejně jako u ostatních příznaků i tento může být zapříčiněn jinými nemocemi. V každém případě by ale trvalé nebo opakující se bolesti břicha měl vyšetřit lékař.

Další příznaky

Kromě časté potřeby močit, nadýmání a bolestí břicha mohou ženy s rakovinou vaječníků zaznamenat i další příznaky, jako jsou:

  • ztráta chuti k jídlu a úbytek hmotnosti
  • pocit plnosti
  • únava
  • bolest při pohlavním styku
  • nepravidelná menstruace a jiné menstruační potíže

Břicho jako balón aneb Nejčastější příčiny nadýmání, které není radno podceňovat

Pokud si všimnete některého z výše uvedených příznaků (případně jejich kombinace), které přetrvávají déle než několik týdnů nebo se jejich intenzita zvyšuje, je skutečně důležité neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnostika a léčba mohou výrazně zvýšit šance na uzdravení.

.

Jaké příznaky dovedly k lékaři vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články