Ztráta chuti k jídlu, nadýmání a časté bušení srdce: Může se jednat o srdeční selhání

Když srdce nepracuje dostatečně, tělo zažívá nouzi o kyslík a živiny. To může mít fatální následky poškozením důležitých orgánů počínaje a zástavou srdce konče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kardiovaskulární onemocnění patří mezi jedny z nejčastějších příčin úmrtí. K některým z nich dochází přitom zbytečně kvůli zanedbání příznaků a nevyhledání odborné pomoci včas. Proto je důležité znát varovné příznaky selhávajícího srdce a včas zavolat rychlou záchrannou službu. Naučte se je poznat i vy. Tato znalost může zachránit nejen váš život, ale i životy vašich blízkých.

Nebezpečí jménem srdeční selhání

Srdce selhává, když je poškozené nebo přetížené. Orgán není schopný správně fungovat, a, jak popisuje web MayoClinic, nedodává tělu dostatek krve a kyslíku. Srdeční selhávání patří mezi chronická onemocnění, neprojevuje se náhle. Bývá následkem nemocí srdce, může se vyvinout u lidí s cukrovkou, obezitou nebo nemocnou štítnou žlázou. Za rozvojem srdečního selhání může být nadužívání alkoholu, ale i konzumace energetických nápojů, jak varovala naše redakce dříve.

Neignorujte své problémy

Své potíže nikdy nezlehčujte. Nedostatečné zásobení krví a kyslíkem odnesou důležité orgány (játra, ledviny, plíce), mohou vznikat krevní sraženiny, a dokonce může dojít k náhlé zástavě srdce. Vždy tyto problémy řešte s lékařem včas a trvejte na podrobném vyšetření.

Muž na konzultaci u lékaře iZdroj fotografie: Freepik
S podezřením na srdeční problémy jděte vždy včas k lékaři. Své problémy nezlehčujte.

Příznaky selhání srdce

Srdeční selhávání se projevuje různě a ne vždy jednoznačně. Nejčastěji se dostavuje rychlá unavitelnost a celková slabost. Web Healthline dále zmiňuje dušnost při běžných aktivitách, které vám dříve nedělaly potíže, bušení srdce, otoky kolem kotníků a tekutinu v břiše. Ten poslední příznak by pro vás měl být již alarmující.

Srdeční selhání a nejčastější příznaky, které mu předchází. Patří mezi ně únava a oteklé nohy

Mezi další příznaky patří časté močení, hlavně v noci, ztráta chuti k jídlu či pocit nadýmání. Méně časté jsou bolesti zubů, o kterých jsme psali na JakZdravě a které mohou souviset se srdcem.

Kdy volat sanitku

Kdykoli se objeví bolesti na hrudi, silná dušnost i v klidu, potíže s dýcháním nebo ztráta vědomí, okamžitě volejte záchranku.

Jaké jsou vaše zkušenosti se srdečním selháním?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články