Proč byste neměli používat vatové tyčinky na čištění uší

Poslední výzkumy ukazují nebezpečí čištění uší pomocí vatových tyčinek, existují šetrnější způsoby, jak se zbavit ušního mazu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spousta lidí si pravděpodobně ještě vzpomíná, jak jim maminka jako dětem čistila uši pomocí klasických vatových tyčinek, familiárně nazývaných „uchošťoury“. Většina z těch, jimž takovou hygienu poskytovali rodiče si ji s sebou nesou stále a praktikují ji i nadále. V dnešní době však existují mnohem šetrnější způsoby, jak se zbavit ušního mazu bez používání tyčinek.

Můžete se zranit

Klasické špejle s vatovými konci by mohly poškodit vnitřek vašeho ucha, je velmi jednoduché se jimi zranit, a to především díky tomu, jak jsou malé. Můžete si s nimi podráždit kanálky nebo dokonce propíchnout bubínek, což by mohlo vést až ke ztrátě sluchu. Málokdo si uvědomuje, že strkání jakéhokoliv drobného předmětu do ucha za jakýmkoliv účelem je od základu nebezpečné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Špatný pohyb tyčinkou vám může propíchnout bubínek, což by mohlo vést ke ztrátě sluchu.

Je to jako byste se v uších rýpali párátkem nebo tužkou, jediný rozdíl je v tom, že si člověk myslí, jak si tímto způsobem skvěle vyčistí maz z otvoru. Ten se zde však tvoří od přírody a z dobrého důvodu – aby váš zvukovod zůstal mazaný a nevysychal. Jeho vyplavování je naprosto přirozené, a vy si nemusíte několik centimetrů do ucha strkat špejli, která kanálek pořádně nevyčistí.

Lepší způsoby čištění ucha

Vaše kanálky se jednou za čas mohou zanést více, než je zdrávo, což už je potřeba řešit i kvůli kvalitě sluchu. V těch nejzávažnějších případech je potřeba takové potíže řešit s doktorem, do té doby si je však můžete vyřešit sami. Když se dostane maz až na okraj kanálku, lze jej jednoduše opláchnout ve sprše, popřípadě odebrat pomocí vatových tyčinek – pouze z okraje, nestrkejte si je dovnitř ucha.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud máte potíže s velkou tvorbou mazu, měli byste navštívit ORL.

Pokud jste však jedním z lidí, jimž se tvoří nepřiměřeně velké množství ušního mazu, je možné si zakoupit v lékárnách přípravky, které jej dokáží rozpouštět a zároveň hydratují vaše zvukovody. Jedná se především o spreje nebo kapky do ušních kanálků, přičemž většina z nich je volně dostupná a s výběrem vám dokáže poradit i samotný zaměstnanec lékárny, případně doktor na otorhinolaryngologii.

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články