První záchrana pro křečové žíly: Už nikdy žádné problémy, pomůže jednoduchá směs

Křečové žíly sice nejsou nebezpečné, ale je lepší s nimi zatočit hned v počátcích, než vám způsobí velké estetické potíže. Pomůže vám tato jednoduchá, léty prověřená mast.

křečové žíly i Zdroj fotografie: iStock
                   

Křečové žíly jsou rozšířené, zkroucené žíly, které se mohou objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji se vyskytují na nohou. Nejedná se sice o závažné onemocnění, ale mohou být nepříjemné a vést k vážnějším problémům. A protože bývají velmi nápadné, mohou v lidech vyvolávat nepříjemné pocity nebo rozpaky. Proto je dobré je začít co nejdříve řešit.

Jak a proč křečové žíly vznikají

Křečové žíly jsou způsobeny zvýšeným krevním tlakem v žilách, obvykle tedy těch povrchových. Krev se pohybuje směrem k srdci jednosměrnými chlopněmi v žilách. Pokud jsou tyto chlopně oslabené nebo poškozené, může se v žilách hromadit krev. A to právě způsobuje jejich zvětšení. K poškození může dojít například v důsledku dlouhodobého sezení nebo stání, kdy se krev v žilách nohou hromadí a zvyšuje se tlak v žilách. 

Křečové žíly mohou být v některých rodinách častější, svou roli tedy hraje dědičnost. Není to však pouze o genech. Nejčastěji je na vině právě již zmíněný zvýšený tlak v žilách. Mezi faktory, které mohou tlak zvyšovat, patří například:

  • nadváha nebo obezita
  • vyšší věk
  • neaktivita
  • zranění nohou
  • těhotenství
  • kouření
  • hormonální léčba či antikoncepce

Křečové žíly a hluboká žilní trombóza

Křečové žíly vás samy o sobě na zdraví neohrožují, u závažných křečových žil však existuje malá pravděpodobnost vzniku krevních sraženin v hlubokých žilách, tedy k hluboké žilní trombóze. Mezi příznaky krevních sraženin patří bolest, otok a zarudnutí nohy. Krevní sraženiny se mohou vyskytnout také v pažích nebo jiných částech těla. Pokud tyto příznaky pociťujete, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

trombóza iZdroj fotografie: Depositphotos
krevní sraženina

Léčba křečových žil

U léčby vždy záleží na konkrétním případu, na vašem celkovém zdravotním stavu i rozsahu a závažnosti křečových žil. Lékař vám tak může doporučit elevaci nohou, tedy abyste 3 až 4krát denně zvedali nohy nad úroveň srdce, vždy asi na 15 minut, kompresní punčochy, skleroterapii, ablaci, mikroflebektomii či chirurgické odstranění křečových žil. Pomáhají také různé masti či krémy. Nejčastěji se doporučuje měsíčková mast.

Měsíček lékařský je jako balzám na žíly

Měsíček lékařský má schopnost čistit cévy, uvolňovat je a snižovat hladinu cholesterolu, zejména v kombinaci s pampeliškou, hlohem nebo fenyklem. Nejnovější výzkumy ukázaly, že měsíček lékařský snižuje krevní tlak a má mírné sedativní účinky, protože uvolňuje cévy a zvyšuje průtok krve, a proto se doporučuje také při angíně pectoris.

Doporučuje se i na rány, zejména na ty hnisavé. Hojí natažené šlachy a zmírňuje revmatické bolesti. Obsahuje důležité látky, jako jsou silice a karotenoidy. Mezi jeho další pozitivní účinky patří: 

  • podpora imunitního systému
  • detoxikace organismu
  • prevence rakoviny
  • podpora trávení
  • prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • normalizace krevního tlaku
  • podpora ledvin a močových cest
  • prevence cukrovky
  • antiseptické, antibakteriální a dezinfekční účinky
  • podpora jater
  • pozitivní účinky na kvalitu spánku a nervový systém
  • léčba bolesti kloubů a svalů
květ žlutého měsíčku iZdroj fotografie: Pixabay
Žluté květy měsíčku lékařského

Olej, mast i čaj z měsíčku si snadno vyrobíte doma

Měsíček lékařský velmi snadno vypěstujete, pokud tu možnost nemáte, můžete jej i zakoupit. Na přípravu oleje či krému je lepší měsíček čerstvý, na čaj, který se používá k pročištění organismu, jej samozřejmě můžete nasušit.

Měsíčkový olej

Natrhejte 50 květů měsíčku, dobře je omyjte vodou a osušte, ponořte do velké sklenice a zalijte 1 litrem olivového oleje tak, aby byly všechny květy ponořené v oleji, sklenici uzavřete a nechte 4 až 5 týdnů na slunci. Poté můžete olej přecedit. Používá se především k hojení popálenin, zmírnění křečových žil a obnově pokožky po spálení sluncem.

Měsíčková mast

Na mírném ohni rozehřejte půl kilogramu sádla. Když se zcela rozpustí, přidejte dvě hrsti čerstvých květů měsíčku lékařského a hrst sušených zelených pichlavých slupek kaštanu koňského. Nechte zpěnit, odstavte z plotny a 5 minut míchejte. Přikryjte a nechte na chladném místě 24 hodin. Poté pomalu zahřívejte za stálého míchání, dokud se zcela nerozpustí. Sceďte přes sterilní plátno a nalijte do čisté, suché nádoby.

Skladujte na tmavém a suchém místě. Mast nanášejte na žíly každý večer, nemasírujte, pouze roztírejte zdola nahoru. Měsíčková mast vám pomůže nejen při křečových žilách, ale také při drobných poraněních kůže, drobných popáleninách a hnisavých ranách.

Jaké jsou vaše zkušenosti s měsíčkovou mastí?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články