Krev v moči a bolest spodní části zad: I tak se projevuje rakovina ledvin

Pokud máte podezření na rakovinu ledvin, například kvůli krvi v moči a bolesti v dolní části zad, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

rakovina ledvin i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rakovina ledvin je vážné onemocnění, které se může projevit různými způsoby. Mezi jedny z nejběžnějších příznaků patří krev v moči a bolest v dolní části zad. Zdravotní sestra z onkologie Teresa Hagan Thomas PHD, BA upozorňuje, že i když mohou mít tyto příznaky i jiné příčiny, je důležité je brát vážně, vyhledat lékařskou pomoc a nechat se vyšetřit. Včasná léčba je klíčem k uzdravení.

Krev v moči vždy konzultujte s lékařem

Krev v moči, známá jako hematurie, je jedním z charakteristických příznaků rakoviny ledvin. Může se projevit jako červený nebo růžový odstín moči a být viditelná pouhým okem nebo ji může zjistit lékař pomocí laboratorního vyšetření. Krev v moči samozřejmě neznamená automaticky rakovinu, může být důsledkem infekce, ledvinových kamenů či například polycystické choroby ledvin. 

Tento příznak byste však nikdy neměli ignorovat, a pokud si všimnete krve v moči, nechte se vyšetřit lékařem, může se jednat o skutečně vážný problém, kromě rakoviny ledvin například i o rakovinu močového měchýře nebo prostaty,  jak už jsme na JakZdravě zmiňovali.

bolest ledvin iZdroj fotografie: Freepik
Dlouhodobou bolest zad bez zjevné příčiny rozhodně konzultujte s lékařem

Dlouhodobou bolest zad také nechte vyšetřit

Dalším častým příznakem rakoviny ledvin je bolest v dolní části zad. Tuto bolest můžete pociťovat jen na jedné straně těla, kde se nachází postižená ledvina. Může být tupá i ostrá a bodavá a při určitých pohybech nebo polohách těla se může zhoršovat. Můžete také pociťovat bolest pánve, opět buď jen při některých pohybech, nebo konstantně. Pokud se bolest v dolní části zad objeví společně s krví v moči, je to rozhodně důvodem k důkladnému vyšetření.

Bolest v pánvi, častá potřeba močení a neobvyklé krvácení: Může se jednat o rakovinu děložního čípku

Často však nemusí být příznaky vůbec žádné

Je důležité si uvědomit, že rakovina ledvin může být, stejně jako jsme na JakZdravě zmiňovali i u jiných druhů rakoviny, asymptomatická, což znamená, že nemusí způsobovat žádné příznaky, a to zejména v raných stádiích. Proto je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a nevynechávat preventivní vyšetření. Čím dříve je rakovina ledvin odhalena, tím lepší jsou možnosti léčby a celková prognóza.

Jaké příznaky přivedly na myšlenku možné rakoviny ledvin vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články