U rakoviny tlustého střeva drželi Češi dlouho smutné prvenství. Kolorektální rakovina je stále velmi častým onemocněním, jehož příznaky se nevyplácí ignorovat.
Přesto, že bolesti břicha, zácpa a další zažívací potíže mohou signalizovat zcela banální problémy, které samy odezní, mohou být i příznaky závažného onemocnění. Lékařka Alana Biggers, M.D., MPH upozorňuje, že tyto symptomy se objevují i při rakovině tlustého střeva. Pokud vás tedy tyto potíže trápí delší dobu, aniž byste si byli vědomi nějaké dietní chyby, konzultujte je s lékařem. Rakovina tlustého střeva je často diagnostikována se zpožděním právě proto, že lidé podcení příznaky či se ostýchají jít k lékaři. Nedělejte stejnou chybu.
Rakovina se týká i mladých lidí
Rakovina již bohužel dávno není velmi zřídkavým onemocněním, navíc postihuje stále mladší lidi. Je tedy důležité být si možných příznaků vědom a v případě pochybností je konzultovat s lékařem. Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, rakovina tlustého střeva může připomínat běžné zažívací problémy. Na rozdíl od problémů, které souvisejí s večerní tučnou klobáskou nebo jinou dietní chybou, však tyto příznaky nemizí.
Ba naopak, stupňují se. Zpočátku vás mohou trápit jen mírné bolesti břicha, neschopnost se plně vyprázdnit či časté průjmy. Později můžete trpět naopak zácpou a mírné bolesti břicha přejdou v křeče.
Dejte ostych stranou a nechte se vyšetřit
Lékaři z CDC upozorňují, že důvodem, proč je rakovina tlustého střeva obvykle odhalena pozdě, je fakt, že se lidé zkrátka stydí za lékařem zajít. Včasná diagnóza je ale pro úspěšnou léčbu klíčová, jak ostatně na JakZdravě připomínáme u všech závažných onemocnění. Lékaři proto radí zajít za lékařem, pokud vás trápí:
- Změna střevních návyků (častější i méně časté vyprazdňování).
- Krev ve stolici.
- Průjem, zácpa.
- Pocit, že nedošlo k úplnému vyprázdnění.
- Bolesti břicha, nepohodlí nebo křeče, které nemizí.
- Úbytek hmotnosti bez zjevného důvodu.