Nadýmání, pocit sytosti a velká potřeba močit: Může se jednat o rakovinu vaječníků

Příznaky rakoviny vaječníků jsou často brány na lehkou váhu. Včasné odhalení rakoviny je přitom jedinou šancí na její vyléčení.

rakovina vaječníků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nadýmání, pocit sytosti a velká potřeba močit jsou symptomy, kterým byste rozhodně měli věnovat pozornost. Zejména pokud se objevují v kombinaci, opakovaně a/nebo dlouhodobě. Tyto příznaky sice mohou (obzvlášť jednotlivě) signalizovat různá, většinou snadno léčitelná, onemocnění, avšak, jak varují odborníci z Healthline, mohou poukazovat i na rakovinu vaječníků. Rakovina vaječníků bývá bohužel většinou smrtelná, a to zejména právě proto, že není odhalena včas.

Rakovina vaječníků bývá velmi často smrtelná

Rakovina vaječníků je jedním z nejtěžších typů rakoviny ženského reprodukčního systému a na JakZdravě jsme se mu již velmi podrobně věnovali. Problém tohoto typu rakoviny tkví v tom, že je (zejména v raných stádiích) jen velmi obtížně detekován. Často bývá zaměňovaný za jiná onemocnění, většinou různé kombinace. K odhalení dojde až v momentě, kdy se rozšíří mimo vaječníky (metastázuje) a způsobí další problémy, pak už je ale obvykle pozdě. 

Příznaky rakoviny vaječníků se často bagatelizují

Lékaři z MayoClinic potvrzují, že příznaky rakoviny vaječníků jsou bohužel velmi často přičítány jiným, běžným onemocněním, jako jsou zažívací potíže a záněty močových cest, o kterých jsme na JakZdravě také několikrát psali. Pokud se u vás tedy nezvykle často nebo dlouhodobě objevují následující symptomy, poraďte se co nejdříve s lékařem. Obzvláště pokud je příznaků více najednou:

onemocnění ledvin-močení, žena u WC iZdroj fotografie: iStock
Časté nucení na močení nemusí být jen příznakem infekce močových cest, ale i rakoviny vaječníků
  • Nadýmání: Neobvyklé nadýmání může být způsobeno nárůstem tekutiny v břiše.
  • Pocit sytosti: Pocit sytosti nebo plnosti brzy po jídle, který může být spojen s menším příjmem potravy v důsledku tlaku nádoru na žaludek.
  • Velká potřeba močit: Časté nutkání k močení, které není způsobeno zvýšeným příjmem tekutin.
  • Další příznaky: Můžete pociťovat také bolest nebo nepohodlí v pánevní oblasti, změny v menstruačním cyklu, ztrátu hmotnosti nebo snížení chuti k jídlu, únavu a slabost.

Poradna doktorky Westinové. Rakovina vaječníků a nejčastější dotazy

Účinná prevence vlastně neexistuje

Prevence rakoviny vaječníků je poměrně složitá. Jediné co můžete udělat, je nevynechávat pravidelné gynekologické prohlídky a snažit se o zdravý životní styl. Ten zahrnuje vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a omezení rizikových faktorů, jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s diagnostikou rakoviny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články