Dušnost, únava, pocity mdloby a točení hlavy: Může se jednat o srdeční selhání

Srdeční selhání je chronické onemocnění. Akutní potíže se mohou objevit v závislosti na vážnosti vašeho stavu. Včasná léčba je pro další kvalitu života klíčová.

onemocnění srdce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdce selhává v případě, že není schopné pumpovat dostatečné množství krve do těla. Za tento stav mohou často problémy se srdečními komorami. Podle toho, ve které části srdce se objevil problém, rozlišujeme levostranné a pravostranné srdeční selhávání. Postiženy ovšem mohou být obě strany. Při srdečním selhávání je vždy nutná okamžitá lékařská péče.  

Nejčastější příznaky srdečního selhání

Srdeční selhání je chronické onemocnění a je třeba ho odhalit včas. Včasná léčba sníží riziko komplikací a zhoršování stavu, jak potvrzuje také web MayoClinic. Na jaké příznaky si tedy dávat pozor?

  • Dušnost během fyzické aktivity, ale i při odpočinku nebo náhle v noci.
  • Únava, která nepolevuje, provází vás celý den při běžných činnostech a často se budíte rovnou unavení.
  • Otoky (edémy), které vznikají, když se v těle hromadí voda. To je patrné hlavně na nohou a kotnících.
  • Mdloby, slabost a točení hlavy se objevují jako následek nedostatečného okysličení tkání vašeho těla. V případě slabého srdce dává tělo přednost zásobování samotného srdce a mozku, takže zbytek těla vám bude připadat více unavený.

Mezi další příznaky srdečního selhání lze zahrnout náhlé přibývání na váze, ztrátu chuti k jídlu, nadýmání, zmatenost, ztrátu paměti nebo jiné poruchy myšlení, přetrvávající kašel, bušení srdce, otok břicha (ascites) a vyčnívající krční žíly. Web NHS udává také deprese a úzkosti. Někdy se mohou objevovat i méně tradiční příznaky, jako třeba bolest zubů, o které jsme v souvislosti se srdcem na JakZdravě již psali.

Muž ve žlutém tričku držící se za hlavu a za hrudník iZdroj fotografie: Freepik
Únava, točení hlavy, slabost a dušnost – tyto příznaky nenechávejte jen tak a vyhledejte lékaře.

Co způsobuje srdeční selhání

Stav, který označujeme jako srdeční selhání, je podle webu Healthline způsoben tím, že srdeční sval zeslábne nebo ztuhne. To brání či snižuje průtok krve do srdce. Často za něj může ischemická choroba srdeční, kdy dochází k nedostatku zásobení srdce krví z důvodu zhoršeného průtoku krve tepnami. Tyto tepny jsou zúženy tukem, který se hromadí v jejich stěnách. Existují ale i další stavy, které mohou vést k rozvoji srdečního selhání.

Srdeční selhání není infarkt. Může se projevit únavou, nevolností a otoky končetin

O dalších možných příčinách a rizicích srdečního selhání psala naše redakce již dříve. Důležité je řešit onemocnění včas a v případě náhlých potíží si přivolat rychlou záchrannou pomoc.

Jaké máte zkušenosti se srdečním selháváním?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články