Častý hlad a žízeň, ztráta váhy a špatný zrak: Takové jsou projevy cukrovky

Cukrovka je závažné onemocnění, které vyžaduje rychlou a důslednou léčbu. Pokud pociťujete některé z uvedených příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

příznaky cukrovky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jak vysvětluje lékařka Kelly Wood, MD, cukrovka je onemocnění způsobené nedostatečnou produkcí inzulínu nebo zvýšenou rezistencí na něj. Inzulín je hormon, který umožňuje buňkám přijmout cukr z potravy a přeměnit jej na energii nebo jej uložit. Pokud tato funkce selhává, může být na vině právě cukrovka.  Je potřeba správně rozeznat příznaky cukrovky a začít ji urychleně řešit.

Neustálý hlad je častým příznakem cukrovky

Tím, že se buňkám nedostává cukr, tělo volá o další, jak už jsme ostatně na JakZdravě v souvislosti s diabetem vysvětlovali. Proto je jedním z častých příznaků cukrovky právě neustálý pocit hladu. Pokud vás tento problém trápí i přesto, že pravidelně jíte, je více než na místě konzultace s lékařem.

Diabetes je spojen i s častou žízní a častějším močením 

Dalším charakteristickým příznakem cukrovky je neustálá žízeň a s tím související mnohem častější močení. Vysoká hladina cukru v krvi totiž způsobuje, že ledviny se snaží přebytečný cukr vyloučit močí. Tento proces samozřejmě vyžaduje vodu, což logicky vede ke zvýšené potřebě tekutin a častému močení.

příznaky cukrovky iZdroj fotografie: Depositphotos
I nechtěné hubnutí může pokazovat na cukrovku

Pozor na nechtěné hubnutí

Nechtěná ztráta váhy je častým příznakem mnoha onemocnění, která vyžadují včasnou léčbu, včetně hypertyreózy, Crohnovy choroby, rakoviny a i diabetu. Objevuje se zejména u diabetu 1. typu, ale může se samozřejmě projevit i u 2. typu a dalších forem. Tělo není schopno využít glukózu jako zdroj energie, a proto začne rozkládat tukové zásoby a svalovou hmotu, aby získalo potřebnou energii. Tento proces vede k rychlému a nechtěnému hubnutí, i přes dostatečný příjem potravy.

5 způsobů, jak zlepšit kvalitu zraku: Z potravin by mohla pomoci brokolice i mrkev, pomoc může i omezení kouření

Na cukrovku vás může upozornit i špatný zrak

Lékaři z ClevelandClinic upozorňují, že u déletrvající neléčené či špatně kompenzované cukrovky se může dostavit i zhoršení zraku a poškození nervů. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit změny v čočce oka a tak může pacienty trápit rozmazané vidění. Pokud diabetes správně neléčíte, může vést častá či trvalá hyperglykémie (vysoký cukr v krvi) k vážnějším problémům s očima, jako je diabetická retinopatie, která může způsobit i slepotu.

Jaké příznaky přivedly k lékaři vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články