Bolest svalů, únava a otoky končetin: Mohlo by se jednat o spondylitidu

Spondylóza je obecný termín pro opotřebení krční páteře, které bývá nejčastěji způsobené stářím. Meziobratlové ploténky se zmenšují a objevují se příznaky osteoartritidy.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S postupným stárnutím se může vyskytnout poškození krční páteře v důsledku opotřebení. Zda se u vás vyskytne, to záleží na dědičnosti, ale také na tom, zda vedete aktivní život nebo spíš sedavý způsob života. Páteř podpírá tělo a chrání míchu, která je uložená uvnitř. Pokud dojde k poškození obratlů, mohou způsobovat tlak na nervy, což se projeví velmi nepříjemnými příznaky.

Příčiny spondylózy

Často za špatnou polohu obratlů a jejich následnou kalcifikaci může nesprávné sezení, hlavně při práci u počítače, kdy je hlava nakloněná mírně dopředu. Pokud takto sedíte dlouhou dobu, zvýšený tlak způsobí kalcifikaci obratlů krční páteře, která pokračuje dále směrem k ramenům. Kromě špatného sezení může spondylózu způsobit poranění krku, obezita, osteporóza, prodělané operace v oblasti krční páteře, genetika nebo těžká artritida, jak potvrzuje také web Healthline.

Kdo je nejvíce ohrožen

Nejvíce spondylóza postihuje starší lidi. Je to tím, že v důsledku stárnutí dochází k odvápňování kostí, včetně obratlů. Pokud si dáte pozor na správné držení těla a fyzický pohyb, případně speciální cvičení, můžete se tomuto onemocnění zcela vyhnout nebo ho alespoň oddálit. Naše redakce nedávno psala o cvičení pro krční páteř.

Žena u počítače s bolestí krku iZdroj fotografie: Freepik
Sezení u počítače je pro krční páteř naprosto ničivé.

Jak poznáte, že máte spondylózu?

Většinou nemoc nepoznáte, dokud se nezačne rozvíjet. Pak se projevuje bolestmi kolem krku, častou necitlivostí ramen a bolestmi hlavy až migrenózního typu. Často se vám bude stávat, že vás postihnou křeče při otáčení hlavou do stran nebo se probudíte se ztuhlým krkem. Mezi příznaky rozvíjející se spondylózy dále patří závratě, když se náhle podíváte na strop a slyšení určitých zvuků, které nepochází z okolního prostředí, jak píše také web MedicalNewsToday.

Bolest za krkem a krční páteře? Naše babičky dobře věděly, jak po domácku dosáhnout okamžité úlevy

Jak se léčí spondylóza

Toto onemocnění může diagnostikovat pouze lékař specialista tím, že s vámi provede řadu testů. Pokud nebude stav vážný, pravděpodobně vám doporučí fyzioterapii. Na JakZdravě jsme nedávno psali o tom, jak se dá pomocí cvičení srovnat páteř. V nejzávažnějších případech byste museli podstoupit operaci.

Jak často se věnujete fyzické aktivitě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články