Zvýšení pocení, neklid a nervozita: Věnujte těmto příznakům pozornost, může jít o poruchu štítné žlázy

Štítná žláza je zodpovědná za správnou funkci metabolismu. Poruchy štítné žlázy mohou být dvojího druhu – hyperfunkce a hypofunkce, nadbytek hormonů nebo jejich nedostatek.

onemocnění štítné žlázy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje do krve hormony. Ty ovládají metabolismus celého vašeho těla. Kdybyste štítnou žlázu hledali, najdete ji zepředu na krku uloženou za štítnou chrupavkou. Doktorka Marina Basina říká, že poruchy štítné žlázy jsou poměrně časté. Proto je důležité znát příznaky, které vás upozorní, že vaše štítná žláza funguje nedostatečně.

Příznaky charakteristické pro hypotyreózu

Hypotyreóza se jinak nazývá hypofunkce štítné žlázy. Jde o stav, kdy štítná žláza produkuje méně hormonů, než je potřeba ke správnému fungování těla. Zpravidla se jedná o zpomalení celého metabolismu, které poznáte podle:

  • váhových změn (přibíráte, aniž byste změnili dosavadní stravovací návyky, nebo přibíráte, i když jíte méně)
  • změn nálad (velmi častá je deprese a nervozita)
  • neustálé únavy i po vydatném spánku
  • zpomaleného myšlení a špatného soustředění
  • studených rukou a nohou
  • vypadávání vlasů, lámání nehtů a suché praskající kůže
  • zácpy
  • a sníženého libida, ženy zpravidla zaznamenávají ještě poruchy menstruačního cyklu

Jak zkontrolovat štítnou žlázu

Zda vaše štítná žláza funguje správně, zjistíte pomocí krevního odběru. Domluvte se s obvodním lékařem, sdělte mu své obavy a příznaky a on vám jistě vyšetření bez problémů udělá. Podle výsledných hladin hormonů štítné žlázy v krvi se dozvíte, zda je vše v pořádku.

Žena na ultrazvukovém vyšetření štítné žlázy iZdroj fotografie: Freepik
Štítná žláza se vyšetřuje také ultrazvukem

Existuje prevence?

U některých chorob štítné žlázy je prevence velmi obtížná. Obecně se dá říct, že předcházet jakékoli nemoci můžete pomocí zdravého životního stylu. Důležité je zvládat stres, spát pravidelně v noci osm hodin a pečovat o svá střeva. Ukazuje se, že dobře fungující trávicí systém je základem pevného zdraví.

Pozor na zubní pastu

Někteří odborníci doporučují vyměnit běžné zubní pasty s fluoridem za přírodní. Fluorid narušuje vazbu jódu na hormon štítné žlázy. Stejně účinkují také brom a chlór. Kromě toho bývají některé zubní pasty zodpovědné za perorální dermatitidu, proto si zubní pasty vybírejte pečlivě podle složení. Nejlepší jsou samozřejmě ty přírodní. U nich se nemusíte ničeho obávat, ani když jí trochu spolknete. U běžných zubních past si na její polykání dejte skutečně velký pozor.

Jaké máte zkušenosti s poruchami činnosti štítné žlázy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články