Syndrom předsunuté spánkové fáze způsobuje problémy zejména v sociálním životě. Léčit se dá světelnou terapií

Poruchy spánku jsou poměrně častým problémem. Jednou z nich je syndrom předsunuté spánkové fáze, která znemožňuje lidem běžný společenský život.

Žena v noci bdí, nemůže spát i Zdroj fotografie: iStock
                   

V dnešním uspěchaném světě jsou poruchy spánku velmi běžné. Mnoho lidí nemůže usnout, často se budí nebo se probudí po pár hodinách a už nezaberou. Odborník na poruchy spánku Raj Dasgupta, MD upozorňuje, že nedostatek kvalitního spánku může mít negativní vliv na energii, náladu, soustředění a celkové zdraví. Pokud nejsou poruchy spánku způsobeny jiným onemocněním, léčba obvykle zahrnuje kombinaci lékařské péče a změny životního stylu.

Syndrom předsunuté spánkové fáze

Nezvládnete dojít na večírek, každá večerní desková hra s rodinou začne bez vás, všechny večeře s přáteli jsou pryč, u večerního filmu usnete již po úvodních titulcích. Ne proto, že byste po nich netoužili, ale protože prostě nedokážete udržet oči otevřené a neusnout. Spíte hlubokým spánkem, zatímco pro ostatní večer teprve začíná. 

Pokud se v tomto popisu poznáváte, pravděpodobně trpíte syndromem předsunuté spánkové fáze. Tato porucha spánku postihuje přibližně jednoho ze tří set lidí a u starších lidí bývá často mylně považována za insomnii.

Co je cirkadiánní rytmus

Cirkadiánní rytmus se často hovorově označuje jako biologické, vnitřní hodiny těla, které regulují biologické procesy, jež se každodenně opakují podle pravidelného cirkadiánního rytmu. Termín je odvozen z latinských slov circa (kolem) a diem (slunce). Tento rytmus je vrozenou vlastností živých bytostí, funguje bez vnějších podnětů, ale může být těmito vnějšími faktory ovlivněn. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Například při spánku hraje mimo jiné důležitou roli otázka tmy a světla, protože ve tmě se v lidském těle zvyšuje produkce melatoninu, který ho připravuje na klidný a hluboký spánek. Obvykle jsou cirkadiánní rytmy u skupiny lidí žijících v určité zeměpisné oblasti velmi podobné a liší se jen minimálně. 

Posunutí cirkadiánního rytmu a poruchy spánku

Syndrom předsunuté spánkové fáze lze klasifikovat jako poruchu cirkadiánního rytmu. Tato porucha je silně geneticky podmíněná, přičemž je 40-50 % pravděpodobnost, že pokud jí trpí nebo trpěl některý z vašich příbuzných, budete touto poruchou spánku trpět i vy. Kvalita spánku se vůbec nemění, problémem je spíše odchylka od doby spánku, která je běžná u zbytku populace.

Osoby trpící syndromem předsunuté spánkové fáze se budí velmi brzy a probouzejí se odpočaté kolem druhé hodiny ranní, přičemž obvykle nejsou schopny kvůli bdělosti znovu usnout. Jsou schopny dokonale plnit své každodenní úkoly, ale jejich společenský život touto změnou rytmu trpí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak syndrom předsunuté spánkové fáze ovlivňuje život člověka 

Problém se může projevit zejména tehdy, když se vynechávání rodinných setkání a společenských událostí začne projevovat příliš silně. Kvalitu sociálních vztahů může ovlivnit časná ospalost, která může být velkou psychickou zátěží. Lidé s tímto syndromem se navíc velmi obtížně přizpůsobují práci na směny nebo noční směny a v odpoledních hodinách mohou být snadno ohroženi nehodami z důvodu ospalosti.

Možnosti léčby syndromu předsunuté spánkové fáze

Toto narušení spánku může naopak pomoci i při plnění školních nebo pracovních úkolů, které často vyžadují brzké vstávání. Zkrátka, když vstáváte ve dvě ráno a do práce jdete na šestou, máte ještě několik hodin na to, dodělat v klidu vše, co je potřeba, když ostatní ještě spí. Obecně platí, že lidé nevyhledávají léčbu, pokud nemají pocit, že trpí jejich sociální život.  

Lidé se však mohou cítit osamělí a frustrovaní. Proto je vhodné lékaře vyhledat a cirkadiánní rytmus posunout. Syndrom předsunuté spánkové fáze se léčí světelnou terapií, která cirkadiánní rytmy obnovuje. V tomto případě je do sítnice svíceno jasným světlem ve snaze zpozdit vaše biologické hodiny. Sezení světelné terapie může trvat třicet až čtyřicet minut a vždy se vyplatí vyhledat pomoc odborníka na spánek, který vám pomůže najít správný čas pro zásah do vašich biologických hodin.

S jakými potížemi v oblasti spánku se potýkáte nejčastěji?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články