Máte doma tento lék? Raději ho vyhoďte, jde o padělek, který vám způsobí velké potíže

Pokud máte doma tento lék, raději se ujistěte, zda nejde o pouhý padělek. Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před podvodnými výrobky.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mnoho lidí v současné době užívá specifické léky, a to ať už kvůli fyzickým nemocem, tak i psychickým potížím. Je ovšem důležité, abyste v takovém případě vždy užívali originální výrobky předepsané odborníkem a s kontrolou jakosti. Pokud byste se obrátili na jiné zdroje, například ilegální, pak byste mohli obdržet padělek, který nejenže nebude fungovat účinně, ale může mít nebezpečný dopad na vaše zdraví. Státní ústav pro kontrolu léčiv nedávno upozornil, že se tato skutečnost může týkat především přípravku Ozempic. 

Ozempic užívají zejména lidé trpící cukrovkou 2. typu 

Ozempic je velmi silný lék, který mohou pacienti získat pouze na předpis a jeho užívání má výrazný vliv na metabolismus jedince. Obzvláště účinně se osvědčil při zmírnění příznaků u jedinců trpících diabetem 2. typu, neboť jeho mechanismus zahrnuje několik důležitých aspektů. Užívání tohoto přípravku například pomáhá stimulovat uvolňování inzulínu z pankreatu, což je důležité pro regulaci hladiny cukru v krvi. Stejně tak ovšem velmi dobře působí na centrální nervový systém a má efekt na potlačení chuti k jídlu. 

Dále tento přípravek podle Dena Westphalen zpomaluje průchod potravy žaludkem, což přispívá k dlouhodobějšímu pocitu sytosti a pomáhá snižovat produkci glukózy v játrech, díky čemuž udržuje normální hladiny cukru v krvi. Léčba a jeho užívání pak obvykle zahrnují aplikaci podkožní injekce, které se podávají jednou týdně. Důležité však je, aby na to šel pacient správným způsobem a vždy se nejprve poradil se svým praktickým lékařem, který mu poskytne návod a poradí co dělat v případě vedlejších účinků. 

7 ověřených tipů, jak zvrátit diabetes 2. typu, abyste už nikdy nemuseli užívat inzulín nebo léky

Pozor na padělané kusy 

Přestože pacienti mohou obdržet tento silný lék pouze po předložení lékařského předpisu, Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před jeho padělky, které se objevily již v několika zemí, včetně USA a Německa. Ty jsou většinou k dostání od nekvalifikovaných obchodníků, kteří je prodávají ilegálně a ohrožují tak zdraví pacientů. U takových balení totiž nikdy není zajištěna jakost, bezpečnost a samozřejmě ani účinnost přípravku. Na webu JakZdravě jsme se také nedávno zmiňovali o tom, jak se nejčastěji projevuje cukrovka 2. typu

Léky na cukrovku  iZdroj: Unsplash
Státní úřad pro kontrolu léčiv varuje před padělky léčivého přípravku Ozempic

Na území České republiky se v současné době zatím jedná pouze o varování, neboť SÚKL nemá doposud žádné informace o výskytu padělaných balení. Přesto je však možné, že se tyto produkty již dostaly k některým občanům, aniž by to kdokoli věděl. Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky a dalších zahraničních autorit se přitom může jednat o Ozempic 1mg, 0,5mg a 0,25mg. Pokud tedy máte některý z těchto výrobků u sebe doma, raději se ujistěte, že se jedná o certifikovaný produkt (zejména pokud jste jej zakoupili jinde než v lékárně). 

Léky po expiraci: Kdy je můžeme bez obav užívat a kdy je to vysloveně hazard se zdravím

Falešný produkt poznáte podle vzhledu 

Falešný výrobek od toho skutečného je možné rozpoznat podle vzhledu předplněného pera, které je větší, má jinou barvu a čísla na průhledné části. Ve skutečnosti je jeho design výrazně odlišný a již na první pohled by měl každého pacienta upozornit, že je něco špatně. Státní úřad pro kontrolu léčiv tak žádá všechny pacienty i provozovatele, kteří se setkali s podezřelou nabídkou týkající se tohoto přípravku, aby okamžitě kontaktovali příslušný orgán nebo tuto skutečnost nahlásili na policii.

Setkali jste se již s takovým výrobkem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články