Dlouhotrvající kašel, bolest na hrudi a vykašlávání krve: Může jít o tuberkulózu

Tuberkulóza byla v Česku považována za nemoc minulosti. Nyní se vrací a je odolnější nežli dřív. Na antibiotikách můžete být i roky.

kašel i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Dlouhotrvající kašel, bolest na hrudi a vykašlávání krve jsou příznaky, které byste rozhodně neměli ignorovat. Mohou totiž naznačovat vážné onemocnění, jako je tuberkulóza. Tuberkulóza (TBC) je infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium tuberculosis, která zpravidla postihuje plíce, ale může ovlivnit i jiné části těla. Léčba může trvat i roky.

Tuberkulóza je jednou z nejstarších nemocí

Tuberkulóza je s největší pravděpodobností stará jako lidstvo samo. Jak připomněla ct24, tuberkulózou trpěl již Homo erectus, tedy člověk vzpřímený. O nemoci se zmiňují mnohé starověké civilizace. Zřetelnou zmínku o nemoci nalezli archeologové v právním textu, který na kamenný sloup napsal klínovým písmem babylonský král Chammurapi ve 2. tisíciletí př. n. l. 

V průběhu let mutovala a ve velkém zabíjela. Spásu přineslo až povinné očkování v 50. letech minulého století. Nemoc se tak podařilo téměř vymýtit. Nyní jsou očkováni jen rizikoví jedinci a plošně se proti TBC již neočkuje. Možná i to je jednou z příčin toho, že se nemoc vrací a její odolná varianta vyžaduje i několikaleté léčení, protože antibiotika často nezabírají.

muž vykašlává krev iZdroj fotografie: Depositphotos
Vykašlávání krve je sice známým příznakem tuberkulózy, objevuje se však až v pozdější fázi onemocnění

Nepodceňujte příznaky tuberkulózy

Stejně jako u jiných onemocnění, i u tuberkulózy je důležité včasné rozpoznání příznaků, protože onemocnění je vysoce nakažlivé. Dle lékařů z HealthNewZealand zahrnují zejména:

  • Dlouhotrvající kašel: Trvající kašel déle než tři týdny, který se nelepší po běžné léčbě.
  • Bolest na hrudi: Bolest nebo nepohodlí na hrudi, zejména při hlubokém nádechu nebo kašli.
  • Vykašlávání krve: Objevuje se až u pokročilé tuberkulózy.
  • Další možné symptomy: Mohou (ale nemusejí) se objevit i další příznaky, jako například horečka a noční pocení, úbytek hmotnosti, nevysvětlitelná únava a slabost, nechutenství a dušnost.

Léčba může trvat i několik let

Lékařka Alana Biggers, M.D. vysvětluje, že léčba tuberkulózy obvykle zahrnuje léky proti tuberkulóze (antituberotika, což je druh antibiotik), které musí být užívány po dobu několika měsíců až let. Jako doplňkovou léčbu můžete zvolit některý ze starých receptů, které jsme ostatně na JakZdravě již sdíleli, které by měly pomoci dobu léčby zkrátit.

Co mají společného nafouklé břicho a přetrvávající kašel: V nejhorším jde o příznak srdečního selhání

Pokud si všimnete jakýchkoli výše uvedených příznaků, zejména pokud trvají déle než několik týdnů nebo se zhoršují, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Časná diagnóza a léčba tuberkulózy jsou klíčové pro úspěšné zotavení a minimalizaci šíření nemoci.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto onemocněním?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články