Klíčové poznatky o stařeckých skvrnách, které by měl znát každý bez ohledu na věk. Umožní skvrnám předcházet a účinně je léčit

Stařecké nebo také věkové skvrny, pokud chcete, jsou stopy, které se na pokožce objevují po dlouhodobém vystavení slunci. Zjistěte, jak se jich bezpečně zbavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stařecké skvrny se dají také nazývat jako solární lentiginy a jaterní skvrny, je ovšem třeba brát na vědomí, že s játry nemají žádnou spojitost. Jsou sice neškodné, ale mnoho lidí si je přeje odstranit z estetických důvodů. V tomto článku bude osvětleno, jaké jsou příčiny jejich vzniku, jak je diagnostikovat a jak se jich efektivně zbavit.

Co způsobuje tyto stařecké skvrny?

Jsou výsledkem toho, když tělo produkuje přebytečný melanin. To je pigment, který dodává pleti její barvu. Když pokožku vystavíte slunečnímu záření, začne jej produkovat o to víc, aby se jí pokusila ochránit před ultrafialovými paprsky. Jakmile se začne shlukovat, dojde k vytvoření skvrny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kde se nejčastěji objevují?

Přirozeně na místech, které jsou nejvíce vystavovány slunečnímu záření. To v praxi znamená na tvářích a obličeji, na hřbetech rukou, ramenech, zádech a přední straně nohou. Mohou se vyvíjet jednotlivě nebo ve skupinách a jejich velikost je průměrně od 0,2 do 2 centimetrů. Nejčastěji se tvoří u lidí ve věku nad 40 let a více. U mladších se objevují většinou v případě, kdy moc používají solárium nebo se často spalují na slunci.

Jak probíhá jejich diagnóza?

Lékař by je měl být schopný identifikovat prakticky hned vizuálním vyšetřením. V některých případech se stává, že se stařecká skvrna blbě odlišuje od melanomu, což je typ rakoviny, která se tvoří v buňkách, jež obsahují pigment. V takovém případě bývá nařízená biopsie, při které se daná část kůže odebere a pošle do laboratoře na testy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké jsou možnosti léčby těchto skvrn?

Pokud je rakovina úspěšně vyloučena, tak se nabízí několik možností, jak se skvrn zbavit. Jedna z nich je zesvětlovací krém, který, jak už z názvu vyplývá, skvrnu zesvětlí do bodu, kdy již nebude vidět. Vyhněte se ovšem takovým, které obsahují rtuť. Nejlepší je, když vám krém předepíše zkušený zdravotník. Další možností je kryoterapie, kdy je skvrna odstraněna studenou látkou, jako je například tekutý dusík.

Můžete také využít laserové chirurgie, mikrodermabraze, při které dochází k exfoliaci kůže nebo chemického peelingu. U toho dochází ke kartáčování chemického roztoku do kůže, aby se odlupovala a poté se odloupnou i odumřelé buňky. Je ovšem třeba brát na vědomí, že všechny tyto postupy zahrnují rizika, jako je vznik jizev.

Domácí prostředky, jak si můžete sami pomoci

Aplikace aloe very na postižené místo by mohla pomoci k zesvětlení stařeckých skvrn. Stejně tak by měla pomáhat i sušená červená cibule použitá na kůži. Jako poslední tip je možno použít výtažky z orchideje, které skvrny opět mohou zesvětlit.

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články