Vědecká studie prokázala, že fyzická aktivita pomáhá předcházet následkům koronaviru a může být i účinnou prevencí

Podle studie týmu vědců z Univerzity ve Virginii by fyzická aktivita mohla chránit jednotlivce před následky nového koronaviru.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Koronaviry a zejména COVID-19 jsou stále do značné míry neznámé a vědecký výzkum teprve začíná chápat specifika jejich přesného fungování. Abychom se vyléčili nebo chránili před touto chorobou, hledáme různé cesty: léky, antivirotika, vakcíny. Mezi nimi je zajímavá cesta, kterou zkoumají vědci z Univerzity ve Virginii. Zdá se totiž, že fyzická aktivita hraje ochrannou roli proti koronaviru.

Fyzická aktivita, antioxidanty a ochrana zdraví

Nejprve je potřeba poznamenat, že studie Zhen Yana a jeho kolegů se striktně netýká koronaviru. Jedná se o recenzi, která se snaží pochopit vliv fyzické aktivity na produkci určitých antioxidantů a její důsledky pro zdraví. Její výsledky však vedou vědce k domněnce, že fyzická aktivita může fungovat jako ochrana před koronavirem. Studie ukazuje, že fyzická aktivita má tendenci zvyšovat produkci antioxidantu zvaného extracelulární superoxid dismutáza (EcSOD).

iZdroj fotografie: Pixabay

Tento extracelulární antioxidant hrál základní roli v obranných mechanismech těla v kontextu několika srdečních, plicních a dokonce i jaterních patologií. Vědci zejména zjistili, že existuje úzká souvislost mezi množstvím EcSOD cirkulujícího v těle a závažností syndromů akutní respirační tísně nebo syndromů oxidačního stresu plicního systému.

Sport pomáhá předcházet následkům koronaviru

Výše uvedené syndromy jsou přesně ty, které jsou jádrem komplikací spojených s koronavirem. Velké procento pacientů přijatých do intenzivní péče má akutní respirační syndromy a velká část úmrtnosti spojené s COVID-19 je způsobena těmito respiračními komplikacemi. To je důvod, proč na začátku studie Zhen Yan prohlašuje, že pravidelná fyzická aktivita spolu se sociálními distančními opatřeními by měla být součástí preventivních opatření uplatňovaných k omezení zdravotních důsledků nového koronaviru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě toho by EcSOD mohl hrát také ochrannou roli v případě zánětlivých syndromů. Blokováním působení superoxidů by tyto antioxidanty mohly omezit výskyt slavných „cytokinových bouří“, které jsou zdrojem mnoha komplikací spojených s novým koronavirem. Pravidelná fyzická aktivita pravděpodobně posílí schopnost těla bránit se proti širokému spektru infekcí, virů a nemocí.

Zdroj: You Matter

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články