Po tomhle už nikdy nebudete chtít spát jinak. Dopady jsou blahodárné, nenahradí je žádné léky ani vitamíny, uvádí lékařka

Nejčastěji spíme na pravém nebo levém boku, na zádech nebo na břiše. Každá z těchto poloh má určitý vliv na naše zdraví. Vyberte, kterou pozici zvolíte pro budoucí odpočinek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejen při cvičení je důležité dbát na správné postavení a držení těla. Protože také poloha při spaní hodně ovlivní naše zdraví. Tyto typy spánku mají vliv na všechno, od mozku až po střeva, tedy na celé tělo. Nedostatek odpočinku má však vůbec největší neblahý dopad, proto je důležité se soustředit na dodržování doporučených 7 – 9 hodin. Jakmile máte správný spánkový režim, pak je teprve čas spravovat svou pozici.

Blahodárný spánek na levém boku

Tento typ pozice při spánku má dle vědeckých výzkumů nejlepší zdravotní účinky na naše tělo, uvádí Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA. Asymetrická pozice dostává naše orgány do trochu jiné polohy, a má tak dobrý vliv na trávící trakt a průchodnost organismu. Například při problémech s nadýmáním či zácpou je takovýto odpočinek ten nejlepší, tak proč prostě nenechat pracovat gravitaci? Tímto způsobem krásně podpoříte i pročištění tlustého střeva.

iZdroj fotografie: pexels.com

Další výhodou je dobrý vliv na snížení pálení žáhy, posílení zdraví našeho mozku a omezení chrápání. Ovšem i při této pozici na boku se mohou vyskytnout určité nepříjemnosti, jako je například bolest ramene či nepohodlná poloha čelisti. Abyste se tomu vyhnuli, pak strany můžete střídat, čímž si nepřeležíte ani jednu. Nejlepší způsob, jak spát na boku, je s pevným polštářem mezi koleny a s rukama umístěnýma pod obličejem či polštářem.

Spánek na zádech, jeho výhody a nevýhody

Tato pozice pro spaní má také spoustu pozitiv. Nejen, že může snížit bolest zad, ale také ramen či hlavy. Tento typ spánku může také uvolnit tělo od nepříjemných tlaků způsobených zraněními či chronickými stavy. Dále může poloha pomoci při bolestech kyčle či kolenou, artritidě nebo ucpaném nosu. Najít pohodlnou pozici s jakýmikoli neustálými bolestmi je občas boj, avšak tato by mohla být tou pravou.

iZdroj fotografie: Pexels.com

Občas je velice těžké přeučit naše tělo spát v určité pozici. Proces může být opravdu zdlouhavý, protože si organismus roky zvykal na naše spánkové rituály. Ovšem, pokud použijete správně polštář, pak tuto odvykací dobu můžete rapidně zkrátit. Můžete vyzkoušet vložit si nějaký pod kolena či vedle sebe. Pozor však dávejte, aby polštář pod vaší hlavou nebyl příliš vysoký a nenakláněl bradu příliš ke krku.

Spaní na břiše se možná raději vyhněte

Jestliže jde o pózy při spánku, pak ta na břiše není většinou tou správnou volbou. Jestliže takto spíte často a bolí vás záda, pak jste možná objevili důvod a příčinu. Jelikož hmotnost vašeho těla při této poloze vytváří tlak na nesprávná místa právě na páteři. Jedinou opravdovou výhodou zde je to, že tímto způsobem vaše dýchací cesty zůstanou otevřené a nebudete chrápat. Ovšem možnost spaní na boku je ve všech ohledech lepší.

iZdroj fotografie: Freepik

Pokud je pro vás těžké se této pozice při spánku zbavit a vyhnout se jí, pak můžete vyzkoušet snadný trik a uvolnit tak tlak. Stačí vzít plochý polštář a ten zastrčit přímo pod sebe v místě pánve. Ohýbání jedné nohy se však úplně vyhněte. To je nejrychlejší způsob, jak si zadělat na bolesti zad. Je důležité také nezapomínat často otáčet krk, abyste si ho nepřeleželi. A ani zasouvání rukou pod polštář není správné, může to vyvolávat brnění a necitlivost.

Vybrali jste, jakou pozici pro spánek zvolíte teď?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články