Jaké množství citronové kůry byste měli konzumovat, abyste z ní vytěžili maximum? Pomůže i s prevencí zubních kazů

V kuchyni se při přípravě moučníků využívá i citronová kůra, protože jim dodává lepší chuť. Kromě toho ale kůra z citronu nabízí i přínosy pro zdraví člověka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud nepoužíváte citronovou kůru při pečení koláčů či buchet, pak ji většinou nejspíš vyhazujete. Nač ji schovávat, když pro vás nemá další využití. Ale pozor, možná děláte chybu. Kůra z citronu je totiž bohatá na bioaktivní látky, jež zdraví člověka prospívají. Lékař Eugene Huang, D.D.S. se zabývá zubním lékařstvím. A dutině ústní může pomoci právě i citronová kůra.

Co všechno citronová kůra obsahuje

O citronové kůře se dá říct, že je poměrně výživná. V jedné polévkové lžíci kůry je 1 g sacharidů, 1 g vlákniny a 9 % denní dávky vitamínu C. Obsahuje také menší množství vápníku, draslíku a hořčíku. Charakteristickou vůni dává citronové kůře sloučenina D-limonen, který má také zdravotní přínosy. Samozřejmostí ale je, že máte k dispozici chemicky neošetřovaný citron v bio kvalitě; případně slupku pečlivě opláchnete.

Pro zdraví ústní dutiny

Citronová kůra má v sobě antibakteriální látky, které mohou omezovat růst mikroorganismů v dutině ústní, čímž lze předcházet vzniku zubního kazu nebo zánětů. Současně má bělící efekt na zuby.

Vysoký obsah antioxidantů

Antioxidanty jsou rostlinné sloučeniny, které bojují proti volným radikálům, jež mohou poškodit buňky v organismu. Citronová kůra je bohatá na D-limonen a vitamín D, které jsou významnými antioxidanty. Ty fungují i proti oxidačnímu stresu, který zrychluje stárnutí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Citronová kůra se často používá při pečení moučníků

Na posílení obranyschopnosti

Díky přítomnosti vitamínu C citronová kůra může fungovat i na posílení imunity. Ostatně je doporučováno během nachlazení i jako prevenci před jeho vznikem užívat zvýšené množství tohoto vitamínu. Ten pomáhá snížit závažnost i dobu trvání nachlazení.

Pro zdraví srdce

Kromě lepší imunity se vitamín C podílí i na podpoře činnosti srdce společně s flavonoidy a pektinem, které jsou v citronové kůře také obsaženy. Mohou pomoci ke snížení krevního tlaku i hladiny nezdravého cholesterolu v krvi.

Proti rakovině

D-limonen, který v citronové kůře je, disponuje schopností snižovat riziko vzniku rakoviny, zejména žaludku. Podporuje tvorbu bílých krvinek, které pomáhají eliminovat zmutované rakovinné buňky. Pochopitelně je třeba vzít v úvahu to, že základní léčbou rakoviny je ta formou klasické medicíny. Citronová kůra může sehrát jen určitou pomocnou roli.

Proti žlučovým kamenům

Některé studie naznačují schopnost citronové kůry rozpouštět žlučové kameny, a to opět zejména díky D-limonenu. Pokud byl totiž lidem podáván injekčně, došlo k vymizení žlučových kamenů, což by mohlo být alternativou k chirurgickému zákroku.

Jakou zkušenost máte s používáním citronové kůry?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy