6 populárních mýtů o chřipce a nachlazení, které vám akorát motají hlavu. Vědci je uvedli na pravou míru

Chřipka a nachlazení patří mezi nejčastější onemocnění lidské populace. Konkrétní lék však neexistuje, a lidé jsou tak často nuceni sáhnout po domácích léčebných recepturách.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chřipkové období klepe na dveře a s ním i dny ucpaného nosu, kašle, pšikání a nekonečné únavy. Jakmile nás udeří nachlazení či chřipka, je těžké se na cokoliv soustředit a chceme se této nepříjemnosti co nejrychleji zbavit. Podle profesora Sebastiana Johnstona, který se zabývá respiratorní medicínou, na obyčejnou rýmu zatím neexistuje lék. Traduje se však spousta domácích receptů a doporučení, kterými si můžeme ulevit. Pojďme se společně podívat na pět nejznámějších babských rad a mýtů, a co na ně říkají experti.

Bylinkové čaje a zeleninové šťávy

Přesto, že bylinná léčba se v naší zemi zatím netěší velké popularitě, bylinkové čaje u nás patří mezi velmi oblíbené pomocníky, a to nejen při nachlazení. Farmaceut Tomáš Arndt doporučuje kašel a nachlazení léčit jitrocelovým sirupem, odvarem z tymiánu či čajem z mateřídoušky. Podle neurologa a vášnivého bylinkáře Zbyňka Mlčocha je dobré léčit rýmu šťávou z čerstvého celeru, která obsahuje velké množství vitamínů a minerálů a napomáhá k posílení imunity.

iZdroj fotografie: Depostiphotos

Dalším ověřeným pomocníkem při nachlazení je šťáva z cibule. Nenechte se zastrašit, i když nepatří k těm nejchutnějších a mnohým z nás pravděpodobně navodí nepříjemné vzpomínky z dětství, její účinky jsou skvělé. Užívejte po lžičkách až třikrát denně a uvidíte, že se vaše dýchací cesty uvolní a zlepší se odkašlávání. Můžete také vyzkoušet preventivně užívat kurkumu, která má mnoho benefitů pro naše tělo a pozitivně působí na mozek.

Antibiotika na chřipku a nachlazení

Antibiotika vám na chřipku ani nachlazení nepomohou. Působí totiž pouze proti bakteriím, nikoliv proti virům. Nachlazení i chřipku mají na svědomí viry, které napadnou buňky v našem těle, přemění je ve svůj prospěch a tím způsobí, že buňky zaniknou. Pokud by vám lékař přece jen antibiotika předepsal, je to pravděpodobně proto, že se k chřipce přidal zánět či jiné komplikace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přidejte vitamin C

I přesto, že během chřipky či nachlazení nemá člověk většinou chuť k jídlu, nevynechte denní dávku ovoce. Vitamin C přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a napomáhá ke správné činnosti imunitního systému. Podle výzkumu provedeného organizací Cochrane, preventivní užívání vitaminu sice nezajistí, že chřipku nechytíte, pomůže však výrazně zkrátit průběh nemoci. Můžete také přidat vitamin C v podobě výživového doplňku, předávkování se bát nemusíte, při nadbytku jej vaše tělo jednoduše vyloučí.

Chřipka a chladné počasí

Říká se, že se člověk může nachladit z chladného počasí. Toto tvrzení ovšem není tak úplně korektní. Je pravda, že chřipkové období přichází nejčastěji v době, kdy se dny ochlazují a největší pravděpodobnost nákazy je v zimě, ovšem přímá spojitost mezi klimatem a chřipkou není. Důvodem nejčastější nákazy v zimě je to, že viry, které nachlazení a chřipku způsobují, jsou v chladném počasí aktivnější a díky nižší vlhkosti vzduchu lépe přežívají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud navíc podceníte oblečení, venku se nadýcháte studeného vzduchu, který zatěžuje dýchací systém, k tomu všemu ještě zmoknete a domů přijdete promočení, vaše imunita je v ten moment oslabena a zvyšuje se tak pravděpodobnost nákazy. Otužování vám může pomoct tomuhle všemu předcházet. Každé ráno si dejte studenou sprchu nebo denně namočte ruce na chvíli do ledové vody a uvidíte, že se vám nachlazení i chřipka budou brzy obloukem vyhýbat.

Kuřecí vývar

Tento lahodný pokrm, jehož receptura se u nás traduje již od nepaměti, nám v období rýmy, nachlazení a chřipek skvěle poslouží. Z nemoci nás sice nevyléčí, ale dodá nám potřebné živiny, aby tělo mělo sílu se s virem poprat, a protizánětlivé účinky pomohou zmírnit příznaky infekce horních cest dýchacích. Pomůže také tělo hydratovat, nedostatek tekutin je častým problémem u chřipky i nachlazení.

Jakou rychlou a ověřenou první pomoc máte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články