Zpomalená chůze, třes v rukou a ztuhlost těla: Vypadá to na Parkinsonovu nemoc

Třes v rukou může být způsoben únavou, ztuhlé svaly zase namáhavým cvičením. Příčina však může být také o mnoho závažnější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Parkinsonova choroba je závažné onemocnění, které postihuje nervový systém. Její příznaky jsou zpočátku velmi nenápadné a mohou zahrnovat pouhý mírný třes v jedné ruce. Postupně se však zesilují a problémy se stupňují. Je potřeba rozeznat je co nejdříve a navštívit lékaře, aby nemoc nepostupovala rychleji, než je nezbytné.

Jak se projevuje Parkinsonova choroba

Příznaky Parkinsonovy choroby se objevují postupně, časem zesilují a přidávají se další. Proto si nemusíte zpočátku své obtíže s vážnou nemocí spojit. Odborníci z NHS (Britské národní zdravotnické služby) zároveň upozorňují, že se příznaky u jedné osoby nikdy neobjeví všechny. Je proto potřeba zpozornět, už když se objeví jeden či dva z následujících typických příznaků:

  • Třes: Typický třes spojovaný s Parkinsonovou chorobou obvykle začíná v ruce, případně v paži, a to nejčastěji v klidu.
  • Zpomalené pohyby: Dalším typickým příznakem Parkinsonovy choroby je tzv. bradykineze, tedy výrazné zpomalení fyzických pohybů. Naprosto typická je pomalá, šouravá chůze s velmi malými krůčky.
  • Ztuhlost svalů: Svalová ztuhlost, odborně zvaná rigidita, může způsobit problémy nejen s pohybem, ale i s mimikou. Občas způsobuje i bolestivé svalové křeče.

Další příznaky Parkinsonovy choroby

Lékaři z MayoClinic dodávají, že někdy se mohou lidé trpící Parkinsonovou chorobou potýkat také s následujícími problémy:

  • zhoršené držení těla
  • potíže s rovnováhou
  • ztráta automatických pohybů
  • změny řeči
  • potíže při psaní
Starý muž jí polévku a ruku se lžící si přidržuje druhou iZdroj fotografie: iStock
Parkinsonova choroba zapříčiňuje například nepříjemný třes rukou

Jaké jsou příčiny Parkinsonovy choroby

Přesná příčina Parkinsonovy choroby dosud nebyla objasněna. Před časem vědci přišli s teorií, že Parkinsonova choroba začíná ve střevech, o tomto výzkumu jsme vás na JakZdravě informovali. Doktor Seunggu Han, M.D. tvrdí, že za vznikem choroby stojí obvykle kombinace některých z následujících faktorů:

  • Genetika: 10 až 15 procent lidí s Parkinsonovou chorobou má toto onemocnění v rodině.
  • Prostředí: Vliv má zejména vystavení se jistým chemickým látkám, jako jsou například pesticidy.
  • Lewyho tělíska: Lewyho tělíska jsou abnormální shluky bílkovin, které se nacházejí v mozkovém kmeni lidí s Parkinsonovou chorobou, způsobují degeneraci mozku.
  • Úbytek dopaminu: Dopamin je neurotransmiter, který pomáhá při předávání zpráv mezi různými částmi mozku, jeho úbytek má logicky velmi negativní vliv.
  • Pohlaví a věk: Podle vědeckých výzkumů jsou k Parkinsonově chorobě náchylnější starší osoby, a to hlavně muži.

Jak Parkinsonově chorobě předejít

Tím, že není přesně známo, jak onemocnění vzniká, nelze doporučit konkrétní úkon, který můžete udělat, abyste stoprocentně vyloučili vznik Parkinsonovy choroby. Obecně se však doporučuje dodržovat jistá opatření, která by mohla riziko vzniku Parkinsonovy choroby snížit:

  • Pravidelně cvičte: Doporučuje se obzvláště aerobní cvičení.
  • Pijte zelený čaj: Výzkumy prokázaly, že lidé, kteří pijí zelený čaj, onemocnění Parkinsonovou chorobou méně často než lidé, kteří jej nepijí.
  • Nevyhýbejte se kofeinu: Výzkumy také naznačují nižší pravděpodobnost vzniku Parkinsonovy choroby, pokud konzumujete nápoje obsahující kofein, tedy kávu, některé čaje a kolové nápoje.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se vám začnou třást ruce, neznamená to automaticky Parkinsonovu chorobu. O důvodech třesu rukou jsme již na JakZdravě ostatně psali. Když se ale přidá i nějaký z dalších symptomů nebo třes trvá dlouhodobě, nevyplatí se jej podceňovat a je na místě poradit se s lékařem.

Jaké další prvotní příznaky vás přivedly na myšlenku Parkinsonovy choroby?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články