7 důležitých informací o opalovacích krémech: Vše, co potřebujete vědět, abyste předešli spálení i rakovině kůže

Opalovací krém chrání pokožku před spálením, předčasným stárnutím, ale také před možným vznikem rakoviny kůže. Pokud je na vás krém příliš mastný, použijte sprej či gel.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Opalovací krém nechrání pokožku jen před spálením a předčasným stárnutím. Jak vysvětluje dermatolog  Dr. Barney Kenet pomáhají také nepřímo předcházet vzniku melanomu, nebezpečné rakovině kůže. Pokud jej budete používat správně, můžete se ušetřit mnoha pozdějších problémů. Máme pro vás hned 7 důležitých tipů, na co si dát při výběru a použití opalovacího krému pozor.

1. Vyberte vhodný SPF faktor

Opalovacím krémem byste se měli natřít v ideálním případě vždy, když jdete ven. V našich zeměpisných šířkách alespoň tehdy, pokud je venku slunečno. Za běžných okolností stačí krém s ochranným faktorem (SPF) 15, ale v létě, když praží slunce nebo když jedete k moři či na hory, sáhněte po ochranném faktoru alespoň jednou tak silném.

2. Volte krémy s UVA i UVB ochranou

UV záření se dělí podle vlnové délky: UVA (nejdelší vlnová délka), UVB (střední vlnová délka) a UVC (nejkratší vlnová délka).  UVC jsou zcela odfiltrovány ozónovou vrstvou, ale před paprsky UVA a UVB se musíme chránit. Při nákupu opalovacího krému tedy volte ty, které obsahují jak UVA tak UVB ochranu.

  • Paprsky UVA: Přibližně 95 procent UV záření, které dopadá na zem, jsou paprsky UVA. Způsobují okamžitý efekt opálení a někdy i spálení. Pronikají hlouběji než paprsky UVB, což znamená, že mohou působit na buňky hlouběji v kůži. Způsobují nepřímé poškození DNA a předčasné stárnutí pokožky, což vede k viditelným následkům, jako jsou vrásky. Tyto paprsky jsou také spojovány s některými druhy rakoviny kůže. 
  • Paprsky UVB: Jsou částečně odfiltrovány ozónovou vrstvou. Poškozují nejsvrchnější vrstvy kůže a co je důležité, přímo poškozují DNA. UVB paprsky způsobují většinu případů rakoviny kůže, ale mohou také přispívat k předčasnému stárnutí kůže. Nadměrné vystavení UVB paprskům vede ke spálení. Účinky UVB paprsků se obvykle projevují se zpožděním nebo se objeví až několik hodin po vystavení se slunci.

3. Přečtěte si složení

Důležité je i složení opalovacího krému. Snažte se vyhnout těm, které obsahují retinylpalmitát (tedy vitamín A). Předpokládá se totiž, že vitamín A v opalovacím krému zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Hledejte naopak ty, které obsahují oxid ziničitý, oxid titaničitý a avobenzon.

4. Pozor na alergie

Když už budete pročítat složení, zaměřte se i na látky, o kterých víte, že je nesnášíte příliš dobře nebo jste na ně dokonce alergičtí. Pokud krém něco takového obsahuje, vyberte jiný. Při té příležitosti zkontrolujte i datum spotřeby.

iZdroj fotografie: Freepik

5. Vyberte vhodnou formu 

Sluneční ochrana se prodává ve formě krému, oleje, spreje, gelu či tyčinky. Opalovací krém můžete zakoupit přímo pro váš typ pleti, což je velká výhoda, pokud máte například velmi citlivou pleť. S olejem se zase lépe pracuje, protože není tak hutný jako některé krémy. Gel není mastný a sprej je ideální pro těžko dostupná místa nebo pro muže, kteří mají více ochlupení. Tyčinka je zase praktická na cesty, kdy víte, že budete potřebovat ochranu doplnit. Je kompaktní a na rozdíl od oleje či krému nehrozí rozlití.

6. Naneste dostatečnou vrstvu a pravidelně ji doplňujte

Naneste krém ještě před odchodem z domova a počkejte. než se vstřebá. Množstvím nešetřete a každých pár hodin se znovu namažte. Krém znovu aplikujte i po koupání a osušení se ručníkem, nebo pokud se zpotíte.

7. Nespoléhejte jen na krém

Samotný opalovací krém vás před rakovinou kůže neochrání. Použijte i jiné prostředky ochrany před sluncem, jako je klobouk, kšilt a oblečení na co největší ploše těla. Pokud totiž dojde k poškození kůže spálením a tělo nedokáže poškození opravit, vzniká větší riziko výskytu abnormálních buněk, což může následně vést k rakovině kůže.

Zdroj: Healthline

Jak často používáte opalovací krém?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články