To, že spánek před zapnutou televizí není příliš kvalitní, asi nikoho nepřekvapí. Studie však ukazují, že světlo v noci škodí lidskému organismu více, než byste čekali.
Mnoho lidí trpí poruchami spánku a i přesto, že stráví v posteli i 8 a více hodin, probouzejí se unavení. Jak vysvětluje zkušená lékařka Stacy Sampson, D.O., s nekvalitním spánkem či spánkem v nevyhovujícím prostředí souvisí i mnoho zdravotních obtíží, jako jsou například deprese, úzkostné stavy, zrychlený tep a zvýšená inzulinová rezistence. Novější výzkumy nyní naznačují, že vaše noční návyky mohou zapříčinit i cukrovku a rakovinu.
Narušení cirkadiánního rytmu a světlo
Většina lidí už slyšela, že kontrola telefonu před spaním a přítomnost modrého světla blokují spánkový hormon melatonin. Můžete mít tak problémy s usínáním či kvalitou spánku. Současné výzkumy však ukazují, že i malé množství tlumeného světla v noci z televize nebo noční lampičky může mít také nepříznivé důsledky a způsobit zdravotní potíže, které nesouvisí přímo se spánkem.
Stručně řečeno, jakékoli vystavení světlu v noci naruší váš cirkadiánní rytmus, což znamená, že biologické hodiny ve vašich buňkách nejsou schopny udržet synchronizaci s cykly světlo-tma, které jsou vytvářeny pohybem naší planety. Nové studie spojují vystavení tlumenému světlu v noci s kardiovaskulárními problémy, cukrovkou, obezitou, stresem, úzkostí a mnoha dalšími potížemi.
Noční osvětlení a rakovina
Několik studií z posledního desetiletí naznačuje, že moderní praxe, kdy je naše tělo v noci vystaveno umělému světlu, zvyšuje riziko vzniku rakoviny, zejména u rakoviny, která ke svému růstu potřebuje hormony (např. rakovina prsu a prostaty). U žen, které pracují na noční směny, a v noci tak tráví čas pod umělým osvětlením, byl prokázán vyšší výskyt rakoviny prsu.
Nová potvrzující studie
Rozsáhlá studie 164 zemí nyní přidává další důkaz, který poukazuje na celkové světelné znečištění. Studie, kterou provedl epidemiolog z Connecticutské univerzity Richard Stevens a jeho kolegové z Haifské univerzity, ukázala, že vyšší úrovně nočního osvětlení na úrovni populace jednotlivých zemí jsou spojeny s vyšším výskytem rakoviny prsu.
Test citlivosti ukázal 30-50 % zvýšení rizika rakoviny prsu v zemích s nejvyššími a nejnižšími úrovněmi nočního osvětlení. Jedná se však jen o typy rakoviny, spojené s hormony. U žen totiž nebyla zjištěna žádná podobná souvislost mezi nočním osvětlením a výskytem rakoviny plic, kolorekta, hrtanu nebo jater, která není závislá na hormonálních látkách.
Jak se chránit
Tento problém je běžnější, než si možná myslíte, a studie uvádějí, že 40 % populace spí buď s rozsvícenou noční lampičkou nebo se zapnutou televizí. Pokud se chcete chránit před riziky, které tento zvyk přináší, není nic jednoduššího, než si osvojit lepší spánkové návyky a učinit několik změn ve své večerní rutině.
- Buďte důslední. Každý večer choďte spát ve stejnou dobu a každé ráno vstávejte ve stejnou dobu, a to i o víkendech.
- Dbejte na to, aby vaše ložnice byla tichá, tmavá, klidná a měla příjemnou teplotu.
- Odstraňte z ložnice elektronická zařízení, jako jsou televizory, počítače a chytré telefony.
- Před spaním se vyhněte velkým jídlům, kofeinu a alkoholu.
- Dopřejte si trochu pohybu. Fyzická aktivita během dne vám může pomoci snadněji usnout v noci.