K obávané klíšťové encefalitidě a lymské borelióze se přidala další nebezpečná infekce přenášená klíšťaty. Ta navíc často bývá chybně diagnostikována.
Teplé letní počasí přímo vybízí k výletům do přírody. Přesto, že pobyt v lese či u vody přináší únik od veder a také starostí všedních dní, mějte se na pozoru. V teplejších měsících jsou velmi aktivní klíšťata, která přenášejí hned několik nebezpečných infekcí. Setkat se s nimi můžete prakticky kdekoli, kde je vzrostlá tráva či keře. Nezapomínejte tedy na vhodnou ochranu ve formě dlouhých rukávů a nohavic i repelentů. Případné klíště odstraňte vyvikláním a místo ošetřete dezinfekcí.
Nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty je borelioza
Klíšťata přenášejí celou řadu onemocnění. Jedněmi z nejvíce obávaných jsou lymská borelióza, encefalitida a nově i neoehrlichióza. Borelióza je nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty, jen v rámci České republiky postihne cca 4 000 lidí ročně. Jedním z typických projevů je velká kruhová skvrna na kůži, která může mít průměr i 5 cm.
Je nutná důkladná léčba (obvykle antibiotiky či tetracykliny), aby se předešlo závažným neurologickým komplikacím. Pokud totiž není nemoc řádně přeléčena, může se po několika měsících projevit postižením srdce, nervového systému a kloubů. Pokud ani tak není odhalena, po letech se objeví obrovská únava, nechuť k dříve oblíbeným činnostem a může dojít i k trvalému poškození orgánů.
Častou nemocí přenesenou od klíštěte je i encefalitida
Dalším velmi častým onemocněním, kterým vás klíště může nakazit, je encefalitida. Proti té se však na rozdíl od jiných nemocí přenášených klíšťaty můžete nechat očkovat. Očkování by měli zvážit obzvláště starší lidé, u kterých mívá onemocnění obvykle nejtěžší průběh.
Projevy encefalitidy nejprve připomínají chřipku, poté následuje jakási fáze klidu a následně dojde k druhé fázi, pro kterou je typická vysoká horečka, zvracení, ztuhlost šíje a ukrutné bolesti hlavy. Postižen může být i nervový systém a některé z příznaků mohou být trvalé. Při léčbě je klíčový přísný klidový režim, vyhýbání se stresu a ostrému světlu.
Nově identifikovaná nemoc přenášená klíšťaty
Relativně novým onemocněním je neoehrlichióza, která je nebezpečná zejména pro pacienty se sníženou obranyschopností, tedy pro ty, kteří trpí autoimunitními onemocněními, onkologické pacienty či osoby po transplantacích. Onemocnění bylo objeveno teprve v roce 2010 a neexistuje proti němu zatím žádná možnost očkování.
Přesto, že je nejnebezpečnější pro osoby se sníženou imunitou, může postihnout i zcela zdravé jedince. Jeden takový případ skončil dokonce úmrtím jinak naprosto zdravého pacienta. Hlavní nebezpečí této nemoci spočívá především v tom, že může být zpočátku mylně považováno za hematologické či autoimunitní onemocnění.
Neoehrlichióza bývá často chybně diagnostikována
Příznaky, podobně jako u encefalitidy, nejprve připomínají chřipku, tedy objevují se bolesti svalů, kloubů a horečka. Bývá velmi zvýšené CRP, přidává se ztuhlost krku a nevolnost. Nejzávažnějším příznakem jsou však cévní a tromboembolické příhody, které jsou pro neoehrlichiózu typické, avšak nebývají běžně dávány do spojitosti s bakteriální infekcí, proto často dochází k chybné diagnóze.
Stejně jako u boreliózy či encefalitidy je nejvyšší výskyt infikovaných klíšťat ve střední Evropě, včetně České republiky. Buďte proto na svých toulkách přírodou obezřetní, používejte repelent a případné lezoucí či přichycené klíště ihned odstraňte.