Pokud zpozorujete otok, bolest a načervenalé zabarvení na noze, neměli byste tyto signály ignorovat. Může se jednat o krevní sraženinu.
Krevní sraženiny představují závažný zdravotní problém, který může postihnout každého. Jak připomíná lékařka E. Mimi Arquilla, časná detekce a léčba krevních sraženin je klíčová pro zabránění závažným komplikacím, jako je infarkt, mrtvice či plicní embolie. Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých příznaků, konzultujte je co nejdříve s lékařem, neodkládejte to.
Příznaky krevní sraženiny
Jak jsme již na JakZdravě podrobně vysvětlovali, příznaky krevní sraženiny se mohou lišit v závislosti na konkrétním místě jejich výskytu. Jak však vysvětluje lékařka Nayana Ambardekar, MD, krevní sraženina se nejčastěji utváří v nohou, odkud se může uvolnit a doputovat do některého ze životně důležitých orgánů a ohrozit vás na životě. Nepodceňujte proto tyto prvotní příznaky:
- Otok: Otok dolní končetiny může být důsledkem krevní sraženiny. Objevuje se nejčastěji v oblasti od kolene níž, ale může se vyskytnout i kdekoli jinde.
- Bolest: Pokud vás začne bolet noha bez zjevného důvodu, měli byste zpozornět, zejména pokud bolest přetrvává i při změně polohy.
- Načervenalé zabarvení: Jedním z dalších symptomů je i načervenalé zabarvení postižené končetiny.
- Teplotní rozdíl: Místo, ve kterém se vyskytuje krevní sraženina, může být teplejší než okolní oblast kvůli problémům s krevním oběhem. S tím se pojí i možný náhlý pocit horka (někdy však i naopak chladu) v postiženém místě.
Pokud máte podezření na krevní sraženinu, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Ignorování těchto příznaků může, jak jsme již v úvodu zmínili, vést k závažným komplikacím.
Při prevenci hraje největší roli pohyb
Nepodceňujte varovné příznaky krevních sraženin a dbejte i na prevenci. Pijte dostatek vody, nekuřte, pravidelně se hýbejte, a pokud je to možné, vyhněte se i dlouhému sezení či stání. Pomoci mohou i některé potraviny, které jsme vám již na JakZdravě dříve popisovali.