Cviky na bolest zad: Nejen pro její odstranění, ale také jako prevence

Bolesti zad patří v současné době k běžným problémům pohybového aparátu. Přitom stačí pár protahovacích cviků denně a budete se cítit mnohem lépe.

bolest zad i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest dolní části zad není nic vzácného. Při bolestech od páteře vám pomůže ulevit správně prováděné cvičení. Magistra Brooke Mathe s mnohaletou praxí v oboru wellness a fitness doporučuje pravidelný pohyb a cvičení na páteř nejen pro úlevu, ale také jako prevenci, aby k bolestem nikdy nedošlo. Podívejte se, jaké cviky se vám budou hodit.

1) Koleno na hrudník

Lehněte si na záda a pokrčte obě kolena, zatímco chodidla spočívají na podlaze. Levou nohu natáhněte a položte na zem. Pravé koleno zvedejte ohnuté k hrudníku. Ruce sepněte za stehnem nebo v horní části holeně. Soustřeďte se na narovnání páteře, boky nezvedejte. Zhluboka se nadechněte a uvolněte. Držte cca 1 minutu. Opakujte s druhou nohou.

2) Sáhněte si rukou na lopatku

Postavte se rovně. Zvedněte pravou ruku a dejte ji za záda. Položte pravou ruku na levé rameno, pokračujte až na levou lopatku. Můžete si pomoci mírným nakloněním hlavy. Opakujte desetkrát, vyměňte ruku a opět zopakujte desetkrát.

3) Dětská póza

S tímto cvikem se setkáte také v józe. Postavte se na zem na ruce a kolena. Pokládejte tělo vzad tak, aby se vzadu opřelo o paty. Ruce nechte natažené před sebou. Břicho by se mělo opírat o stehna. Soustřeďte se na hluboké dýchání a uvolnění všech svalů. Vydržte cca 1 minutu. Je to skvělá pozice pro protahování a můžete ji opakovat mezi dalšími cviky, které budete cvičit.

Mladá dívka provádějící jógovou dětskou pozici k protažení zad a páteře iZdroj fotografie: Pixabay

4) Cvik na stoličce

Lehněte si na židli břichem dolů a dejte si ruce za hlavu. Narovnejte nohy do jedné roviny s tělem, můžete si pomoci další židlí nebo gaučem. Jakmile bude tělo rovnoběžně s podlahou, zakloňte se dozadu, dokud neucítíte svalové napětí. Opakujte alespoň desetkrát.

5) Kolébka na podlaze

Lehněte si na podlahu. Chytněte si oběma rukama kolena a přitáhněte si je k hrudníku. Nyní se začněte kolébat tam a zpět jako kolébka. Opakujte desetkrát. K tomuto cviku se vám může hodit měkká cvičící podložka, zvláště máte-li vystouplejší obratle.

6) Otočka vsedě

Posaďte se na podlahu a obě nohy natáhněte před sebe. Ohněte levé koleno a položte chodidlo na vnější stranu pravého stehna. Pravou paži položte na vnější stranu levého stehna. Druhou ruku použijte jako oporu. Nyní se otočte na levou stranu. Ucítíte, jak se vaše páteř otáčí a protahuje. Vydržte v otočce zhruba minutu a opakujte na druhou stranu. Opět vydržte minutu.

Jaké cviky pomáhají proti bolestem zad vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články