Jen 2 pohyby a brzy se zbavíte bolesti zad

Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů moderní doby. Často trvají i několik dní, navíc se mohou stále vracet. Můžete si však snadno pomoci.

bolesti zad i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bolesti zad jsou obvykle spojeny s vadným držením těla, přetížením nebo poúrazovými stavy. Nejčastěji si lidé stěžují na bolesti krční páteře a horní části zad nebo naopak na bolest ve spodní části, v oblasti beder. Tyto bolesti mohou vystřelovat i do nohou a každý pohyb se tak stává utrpením, často není možné najít ani klidovou polohu, ve které byste nalezli úlevu. Existuje však účinný cvik, který vám rychle uleví.

Cvičení je při potížích se zády klíčové

Ačkoli se vám to možná bude zdát jako paradox, ale pohyb na bolavá záda skutečně pomáhá. Lékař Dan Brennan, MD ale upozorňuje, že ne všechny cviky jsou pro bolavá záda vhodné. Ideální je poradit se s fyzioterapeutem nebo s lékařem, nicméně obecně lze říci, že byste se při bolestech zad měli vyhnout:

  • hlubokým předklonům
  • sklapovačkám
  • zdvihání nohou vleže

Všechny tyto cviky totiž přetěžují spodní část zad a mohly by tak vaše potíže ještě zhoršit. Až se váš stav zlepší a záda trochu posílíte, zařadit je samozřejmě můžete, při akutních problémech se zády se jim však obloukem vyhněte.

Jednoduché cviky na bolesti zad

Co se týče cviků na bolesti zad, ty už jsme s vámi na JakZdravě sdíleli mnohokrát. Většinou se jednalo o celé série, které je vhodné provádět i preventivně, abyste svaly posílili. Dnes však máme jen dva rychlé a jednoduché cviky, které cílí přímo na odstranění bolesti. 

První cvik

Lehněte si na záda a přitáhněte koleno na břicho. Párkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Poté vraťte nohu zpět na podložku a přitáhněte k hrudníku druhou nohu. Opět prodýchejte. Opakujte 3x.

protahovací cvik iZdroj fotografie: Freepik
Tento jednoduchý protahovací cvik vás zbaví bolesti zad

Druhý cvik

Zkřižte nohy a přitáhněte je k hrudníku. Dávejte pozor, abyste cvik prováděli plynule a nezvedali boky od země.  Vydržte půl minuty, nezapomínejte na správné a hluboké dýchání. Pak uvolněte a dvakrát opakujte.

Po odeznění bolestí doporučují odborníci z MayoClinic zařadit do každodenní rutiny posilovací a protahovací cviky, aby se bolesti zad opět nevrátily. Cvičit byste měli ideálně vždy 15 minut. Vyberte si ty cviky, které jsou vám příjemné, někdo cvičí raději ve stoje, jiný vleže či vsedě na židli. Cviky provádějte pomalu a plynule a pamatujte, že cvičení by vám nemělo působit bolest.

7 cviků za 7 minut a bolesti zad jsou pryč: Jednoduchá protahovací cvičení, která přináší okamžitou úlevu

Další tipy, jak se zbavit bolesti

Nejúčinnější je samozřejmě prevence, tedy vyhnout se jednostranné zátěži (například nenosit tašky přes jedno rameno), sportovat a posilovat svaly (plavání či cílené cviky na záda), při práci u počítače se po chvíli vždy zvednout a protáhnout. V momentě, kdy vás už ale záda bolí, je potřeba něco rychlejšího. 

Kromě léků, gelů či mastí vám mohou pomoci i obklady, teplá koupel či masáž. Vyzkoušet můžete i samomasáž s tenisovým míčkem, kterou jsme před časem na JakZdravě také popisovali. Je velmi rychlá a účinná. Až se bolesti zbavíte, začněte pravidelně cvičit, abyste bolestem předcházeli.

Jaké cviky na bolesti zad se vám nejvíce osvědčily?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články