Jak se zbavit bolesti zad z pohodlí domova: Nenáročné cviky jako most a kočka

Bolest zad umí pěkně potrápit. Nejčastěji si ji způsobují lidé sami špatným držením těla a nedostatkem pohybu. Někdy může mít vážnější příčiny. Cvičení vám uleví od bolesti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest zad může mít řadu příčin. Často je příznakem jiných zdravotních problémů s vazy a svaly kolem páteře, ale může vás upozornit na vážnější stavy, jako jsou vyhřezlé meziobratlové ploténky. Bolestí v dolní části zad o sobě dávají vědět také nemocné ledviny. Doktorka Angelica Balingit radí, že nejlepší při bolestech zad je navštívit lékaře. Doma si můžete pomoct cvičením a bylinkami.

Nenáročné cviky na bolesti zad

Veškeré cvičení, které budete provádět, by vás nemělo bolet. Jde o to, aby se svaly zad jemně protáhly, zlepšilo se jejich prokrvení a tím se zmírnila bolest zad. Následující cviky můžete provádět v pohodlí domova.

Mosty

Lehněte si na záda, nohy dejte na podlahu na šířku boků. Ruce nechte ležet po stranách těla. Zatlačte chodidla do podlahy a pomalu zvedejte hýždě ze země do takové výšky, aby vaše tělo bylo v jedné přímce. Ramena držte na podlaze. Pomalu hýždě zase položte a minutku si odpočiňte. Opakujte patnáctkrát.

Až budete mít odcvičeno, otočte se na břicho. Natáhněte ruce nad hlavu a natáhněte nohy. Pomalu zvedejte ruce a nohy ze země. Zpočátku stačí pár centimetrů nad zem, důležité je, abyste se během cvičení cítili pohodlně. Až ucítíte, jak se spodní část zad stahuje, zastavte a zůstaňte v této pozici 2-3 vteřiny. Aby vás nebolelo za krkem, skloňte hlavu a dívejte se do země. Vraťte se zpět do výchozí polohy a uvolněte se. Tento cvik zopakujte desetkrát.

Kočičí hřbety

Postavte se na všechny čtyři. Srovnejte ruce tak, aby byly přímo pod rameny a vaše kolena přímo pod kyčlemi. Rovnoměrně rozložte váhu na všechny čtyři. S nádechem se podívejte před sebe. Nechte břicho klesat směrem k podložce. Vydechněte a přitáhněte bradu k hrudi. Zatáhněte břicho a prohněte záda. Snažte se, aby vaše pohyby byly souvislé. Takto opakujte cvičení alespoň minutu.

Žena cvičící jógu v pohodlí domova iZdroj fotografie: Freepik

Sfinga

Lehněte si na břicho, nohy natáhněte za sebe. Ruce položte dlaněmi dolů vedle ramen. Zatněte střed břicha, spodní část zad a hýžďové svaly. Zvedejte horní část trupu a hlavu od země. Paže se nehýbou, jsou pouze podpora. Protáhněte záda a setrvejte tak 2-3 minuty.

Jóga

Pro zmírnění bolestí zad můžete vyzkoušet jógu pro začátečníky. Je plná různých protahovacích cviků, které se provádí pomalu a nenásilně, takže dokážou svaly krásně prokrvit a ulevit od bolestí páteře, ať už vás bolí v jakémkoli úseku.

Bylinky na bolesti zad

Lidová medicína má lék na všechno, takže i na bolesti zad.

Ztuhlá záda

Rozdrťte 300 gramů sušených odnoží puškvorce a zalijte dvěma litry studené vody. Nechte 8 hodin louhovat a pak 20 minut povařte. Sceďte a přidejte si výsledný nálev do teplé koupele. Tyto koupele si dopřejte každé ráno.

Bolest bederní páteře

Bolest dolní části zad (někdy nazývaná lumbago) lidová medicína doporučuje 30 gramů bílé vrby a 30 gramů kozí brady luční zalít 1 litrem vodky. Nechte stát 2-3 týdny, pak přefiltrujte. V případě bolesti se užívají tři čajové lžičky na sklenici vody třikrát denně.

Někdy se může stát, že za bolest zad může špatné držení těla. Tyto cviky vám pomohou se znovu narovnat.

Co pomáhá na bolavá záda vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články