Bolest zmizí cobydup, ze zad ji vyženou osvědčené cviky jako například rotace trupu

Jedna z bolestí, které opravdu dokážou otrávit život. Bolest zad potká během života mnoho lidí. Projděte si cviky, které slouží jako léčba i prevence.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby vůbec. Postihuje kolem 80 procent lidí a v některých případech přejde až do chronické podoby. Mezi příčiny bolesti zad se řadí nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, obezita, špatné držení těla, ale také například stres či problémy s ploténkami. Lékař Gregory Minnis vysvětluje, že vhodnější je vždy cvičit již preventivně, ale pokud honíte bycha trochu pozdě, tak ani to nevadí. Existují cviky, které umí od bolesti značně ulevit.

Protažení už od hrudníku

Díky tomuto cviku dojde ke zmírnění napětí a bolesti. Nejprve se položte na podložku nebo přímo na podlahu. Lehněte si na záda a střídavě přitahujte pravou a levou nohu k hrudníku. Danou nohu vždy přitáhněte těsněji k hrudníku pomocí rukou. Ve chvíli, kdy je jedna noha přitlačena k hrudníku, druhá noha leží na podlaze, opřená o patu. Možné je také ztížení cviku tím, že k hrudníku přitahujete obě kolena současně.

Rotace trupu

Tento cvik nejen uleví napětí v dolní části zad, ale také posílí vaše břišní i zádové svaly. Lehněte si na záda, ruce natáhněte do stran, dlaněmi dolů. Obě kolena pokrčte, zvedněte a následně přetočte na stranu. Vydržte v této pozici 15 až 20 sekund. Poté se vraťte do výchozí pozice a opakujte cvik 5 až 10krát na každou stranu.

Cviky proti boleti zad - cvičení iZdroj fotografie: Freepik
Cvik ulevuje od bolesti zad, funguje i jako prevence – rotace trupu

Známý cvik kočka

Výchozí pozicí v tomto případě je pozice na všech čtyřech. Kolena by měla být v šířce boků. Následně vyhrbte záda směrem nahoru a hlava jde s tímto pohybem dolů. Vydržte v této pozici alespoň 10 vteřin. Poté se vraťte do výchozí pozice, zvedněte hlavu a nechte pánev klesnout. Záda se tudíž dostanou do drobného prohnutí podobnému písmenu U. Opakujte tento cvik alespoň 15x.

Protažení svalů v sedě

Pro toto protažení se posaďte na zem a jednu nohu natáhněte před sebe. Za chodidlo této nohy zahákněte ručník. Udržujte záda rovně a jemně se překloňte. Pomocí ručníku si přiblížíte břicho k nohám. Měli byste pociťovat mírné napětí v dolní části zad. Vydržte takto 10 sekund, odpočiňte si a cvik 3x zopakujte.

Záda jako podepřený most i podepřené kyčelní klouby

Abyste si naplno ulevili a provedli tento cvik, tak budete potřebovat pěnový válec nebo pevný polštář. Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Chodidla nechte na podlaze. Pod boky položte pěnový válec či polštář. A zcela uvolněte své tělo. Takto vydržte 30 až 60 sekund a opakujte 3x až 5x. Trochu opačný cvik využívá ručník či přikrývku. Lehněte si na břicho a a v oblasti kyčlí pod sebe vložte srolovaný ručník či přikrývku. Uvolněte tělo. Vydržte takto 1 až 2 minuty a opakujte 1x až 3x.

Jaké cviky na záda pomáhají vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články