Napětí z páteře zmizí cobydup, pomohou jednoduché cviky

Páteř je hlavní osou celého těla. Mícha zase nejdůležitější částí nervového systému. Pokud pociťujete v oblasti páteře napětí, zkuste následující cviky.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Páteř je složitá struktura, která se skládá z kostí, chrupavek, vazů i svalů a je základním stavebním kamenem zad. Páteř může být narušena procesem stárnutí, ale také úrazy, nemocemi a dalšími faktory. Na vině mohou být i meziobratlové ploténky. Záda jsou zapojena celý den, během chůze, sedu, nošení těžkých závaží. A meziobratlové ploténky jsou pod tlakem stále. I při běhu či skákání. Vzdálenost mezi obratli se zmenšuje, což zvyšuje zátěž svalů. Člověk pociťuje bolesti páteře, nohou i paží. Proto je nutné uvolnit záda pomocí protahovacích cviků.

Prevence je lepší než léčba

Díky procvičování páteř zůstane pružná a zdravá. Cvičení posílí svaly i vazy, které pomáhají držet páteř. Je ideální cvičit pravidelně každý den. Začněte pomalu a případně zvyšujte množství opakování. V páteři by během cvičení nemělo křupat. Zádové svalstvo by mělo být uvolněné, pouze tak dosáhnete maximálního účinku. A pamatujte, že prevence je lepší než následná léčba. Tak zkuste svým zádům věnovat chvíli času a péče, která je uvolní a udrží je zdravé.

1. Shyb dolů

Postavte se rovně, chodidla rozkročte na šířku pánve. Zhluboka se nadechněte a spolu s výdechem uvolněte krk a spusťte bradu k hrudníku. Pomalu a plynule se ohýbejte směrem k chodidlům. Zůstaňte ohnutí alespoň 3 až 4 nádechy. Pomalu se zvedejte nahoru obratel po obratli. Toto cvičení opakujte 2x až 3x.

iZdroj fotografie: Freepik

2. Předklon s rovnými zády

Stůjte rovně, chodidla mějte rozkročená na šířku pánve. S nádechem prodlužte hlavu směrem nahoru a při výdechu se předkloňte s rovnými zády. Ruce si položte na holeně. Kolena mějte propnutá. Hrudník vytáhněte nahoru. Zůstaňte v této pozici 5 až 10 sekund. Poté se přitáhněte směrem k nohám. Pokud cítíte silné pnutí v lýtkách, pokrčte kolena.

3. Pozice psa hlavou dolů

Z předchozí pozice spusťte dlaně na podlahu a pokrčte kolena. Dlaně nechte od sebe v šířce ramen. Chodidla v šířce boků. Paty mějte položené na zemi. Boky směřujte směrem dozadu. Přitáhněte hrudník směrem k nohám. Zůstaňte v této pozici po dobu 15 až 20 sekund.

4. Pozice dítěte

Klekněte si a následně si sedněte na paty. Ruce natáhněte dopředu a hrudník přitáhněte k nohám. Čelo opřete o podlahu. Věnujte pozornost svému dechu. Tato pozice protáhne páteř a ulevuje od napětí v bederní oblasti.

iZdroj fotografie: Freepik

5. Protažení v sedě směrem nahoru

Sedněte si na zem. Narovnejte si záda a nohy natáhněte před sebe. Při nádechu protáhněte ruce nad hlavou. Udržujte hlavu, záda a hýždě v jedné linii. Zůstaňte v této poloze 30 až 60 vteřin. Díky této pozici posílíte spodní část zad.

6. Protažení v sedě směrem k chodidlům

Sedněte si stejně jako u předchozího cviku. Ale položte si hrudník na nohy a rukama se chyťte za chodidla. Čelo by se mělo dostat až za kolena a být položené na lýtkách. Nekrčte kolena. Vydržte v této pozici alespoň minutu. Pozice posiluje břišní orgány a stimuluje krevní oběh. Nervový systém se uvolňuje a zklidňuje.

Jaké cviky proti bolesti zad cvičíte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články