Dejte sbohem nespavosti: Přírodní směs stará 5 000 let pomůže jedna báseň

Zapomeňte na léky na spaní, které v konečném důsledku váš problém jen zhorší. Spolehněte se na přírodní lék, v tomto případě již vyzkoušený tisíciletími.

nespavost i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle odhadů trápí problémy se spánkem až polovinu populace, naštěstí se většinou jedná o přechodný problém, který během pár dní odezní. Na vině je nejčastěji stres, ať už z práce, osobního života nebo například z cestování. Zdravotní důvody mohou také samozřejmě způsobit nespavost či jiné potíže se spánkem, v takovém případě je však potřeba řešit především příčinu, tedy onemocnění samotné. Pokud se za vašimi obtížemi neskrývá zdravotní problém, máte hned několik možností, jak je řešit.

Jak řešit potíže se spánkem

Pokud nemůžete v noci usnout nebo se často budíte, máte hned několik možností. Prvním řešením, které vás asi napadne, jsou léky na spaní. Ty vám může předepsat i obvodní lékař, ale buďte s nimi velice opatrní. Na většině léků totiž vzniká rychle návyk a vy se tak můžete dostat do situace, kdy bez nich nebudete moci usnout. Léky tedy berte opravdu jen výjimečně. Zdravější, leč zdlouhavější metodou je úprava večerních zvyklostí. Nefunguje sice okamžitě, ale zato poskytuje dlouhodobé řešení. Zaměřte se na následující:

  • Snažte se chodit spát přibližně ve stejnou dobu.
  • Ložnice by měla být vyvětraná, spíše chladnější a temná.
  • Alespoň hodinu před ulehnutím se vyvarujte modrého světla (TV, telefony atp.).
  • Večer se zklidněte, necvičte, nepijte kofeinové nápoje, neřešte problémy.
  • Věnujte nějaký čas relaxačním technikám, například meditaci, dechovým cvičením či koupeli.
  • Večeře by měla být spíše lehká, k pití si dejte uklidňující čaj, například heřmánkový.
Žena spí, vyřešila zřejmě problémy s nespavostí. iZdroj fotografie: Freepik
Klidný spánek je velmi důležitý

Kromě zavedení těchto večerních návyků vám může pomoci i jednoduchý lidový recept, který je údajně známý již 5 000 let. A to kombinace glukózy, tedy cukru, a soli.

Jak vám cukr se solí mohou pomoci usnout

Rozhodně nedoporučujeme, abyste výrazně zvýšili spotřebu cukru a/nebo soli. Konzumace nadměrného množství soli nebo cukru s sebou totiž nese jistá zdravotní rizika a spíše by vaše potíže zhoršila. Nadměrná konzumace soli je spojována například se zvýšeným krevním tlakem a cukr zase s obezitou. To však neznamená, že sůl a cukr se nemohou pochlubit určitými pozitivními účinky na zdraví, zejména pokud jsou konzumovány v kombinaci (a v rozumném množství).

Cukr, respektive sacharidy, lidské tělo nezbytně potřebuje, jsou totiž základním palivem buněk a bez jejich dostatečného přísunu nemůže tělo normálně fungovat. Cukr také signalizuje tělu, že se nemusí obávat hladovění a aby přestalo produkovat stresové hormony, které negativně ovlivňují metabolismus a způsobují nespavost. Sůl zase pomáhá udržovat hormonální rovnováhu, zejména hladinu adrenalinu. Kromě toho sůl pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, posiluje imunitní systém a zvyšuje hladinu energie, serotoninu a elektrolytů v těle.

Himalájská sůl je skvělá volba, která vám pomůže s nespavostí. iZdroj fotografie: Freepik
Himalájská sůl je skvělá volba

Jak zkombinovat cukr a sůl

Nejlepší je použít nerafinovanou mořskou sůl a kvalitní hnědý cukr, ale poslouží i jakákoli varianta cukru a soli. Stačí, když ve sklenici smícháte pět lžic cukru a jednu lžíci soli. Před spaním (nebo po nočním probuzení) si dejte malé množství směsi pod jazyk a počkejte, až se rozpustí. 

Pokud doma máte kvalitní med, můžete jej do směsi přidat. Med totiž dle vědeckých výzkumů kvalitu spánku výrazně zlepšuje. Kromě glukózy obsahuje totiž tryptofan, což je důležitá aminokyselina, která vyvolává vylučování melatoninu, hormonu, který signalizuje mozku a tělu, že je čas jít spát. Tryptofan může podporovat i další hormony, které kvalitní spánek podporují. 

V takovém případě musíte poměr cukru a soli upravit, protože přidáváte další glukózu. Použijte 2 lžíce soli, 2 lžíce hnědého cukru a 5 lžic medu. Směs opět důkladně promíchejte a před spaním (či po nočním probuzení) si opět dejte pod jazyk jednu lžičku této směsi a nechte ji rozpustit.

Jak řešíte problémy se spánkem vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články