Skoro nic neslyšela, pak si do ucha kápla 3 kapky tohoto zázraku. Teď slyší zvuky na stovky metrů daleko

Než vyrazíte k lékaři, vyzkoušejte tento jednoduchý domácí recept. Dost možná se vám s jeho pomocí podaří návštěvě nemocnice vyhnout.

vyšetření ucha i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Problém se sluchem trápí nejčastěji starší osoby, případně jsou tyto obtíže spojené s nějakým onemocněním. Někdy je však může způsobit i naprostá banalita, jako je ušní maz. Ten totiž dokáže za jistých okolností zvukovod zcela ucpat a znemožní tak prostup zvukových vln k bubínku. Tento problém často doprovázejí bolesti a tlak v uchu, ale snaha o mechanické uvolnění problém často ještě zhorší. Řešení však existuje a je snazší, než si možná myslíte.

Při ucpání uší mazem můžete přijít i o sluch

Ušní maz je přírodní látka, která se tvoří ve zvukovodu a chrání jej. Jisté množství mazu je tedy nezbytné a není třeba jej nijak řešit. Uši mají navíc jakousi samočistící schopnost a za normálních okolností ušní maz z uší sám odtéká a nezpůsobuje žádné problémy. 

Někdy se však ušní maz ve zvukovodu hromadí a tvrdne. Může pak dojít k ucpání zvukovodu ušním mazem, které může způsobit nějakou formu ztráty sluchu (obvykle částečnou a dočasnou) a nepříjemné pocity tlaku a bolesti. Pokud je zvukovod pevně ucpaný ztvrdlým mazem, bývá nutné, aby jej odstranil lékař.

Jak správně odstranit maz

Ušní maz z vnitřní části zvukovodu není obvykle nutné odstraňovat a stačí setřít pomocí vatového tampónu maz, který vytekl do vnější části ucha. Pokud je mazu nadbytek, je vhodné jej rozpustit, aby mohl volně odtéct. Nepokoušejte se odstraňovat ušní maz vatovými tampony, tyčinkami, prsty nebo jinými předměty. To může ucpání zhoršit a poškodit ušní bubínek. Nejjednodušší a nejdostupnější způsob, jak maz rozpustit, je použít roztok peroxidu vodíku smíchaný s micelární či destilovanou vodou.

čištění uší tyčinkou iZdroj fotografie: iStock
Vatová tyčinka jen zatlačuje maz dovnitř.

Jak vyčistit uši peroxidem

Smíchejte micelární či destilovanou vodu a 3 % peroxid vodíku v poměru 1:1. Pipetou (kapátkem) naberte malé množství roztoku. Pokud pipetu nemáte, můžete do tekutiny namočit vatový tampon či jiný savý materiál. Nakloňte hlavu tak, aby bylo ucho rovnoběžně s ramenem, a vkápněte do něj 3 kapky roztoku.

Držte hlavu nakloněnou dalších asi 5 minut. Měli byste slyšet charakteristický syčivý zvuk. To je známka toho, že peroxid reagoval. Úlevu byste měli pocítit hned po první aplikaci, někdy je však potřeba nakapat do ucha vícekrát. Peroxid s vodou kapejte maximálně 3 dny po sobě, pokud se ale ucpávka neuvolní, navštivte lékaře (ORL).

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto přípravkem na čištění uší?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články