Léčivá moruše: Posiluje ledviny, čistí játra, zlepšuje krevní obraz!

Moruše si zaslouženě nalézá své místo v domácím léčitelství. Pomůže vyčisti játra i ledviny, reguluje hladinu cukru v krvi a přidává se do kosmetických přípravků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Morušovník je strom z čeledi Morus, jejichž listy slouží jako potrava při pěstování larev bource morušového, které se dále zpracovávaly na hedvábné vlákno. A právě proto byly v Evropě hojně vysazovány, ačkoliv původně pochází z Číny a Koreje. Ve střední Evropě se vyskytují převážně moruše černé, červené a bílé, ačkoliv odrůd existuje podstatně více. Využít se dají její plody, listy i kůra. Plody obsahují celou řadu vitamínů i železo. Moruše se chlubí celou škálou léčivých vlastností od pomoci při zánětů močových cest přes artritidu až po omlazení organismu.

Využití a užitečné látky v plodech moruše

O moruši toho bylo napsáno mnoho. Mimo jiné to, že je to nejchytřejší rostlina, jelikož pučí jako poslední. Během čekání na teplé počasí. Kromě již zmíněného využití pro získání hedvábí se také dříve morušové dřevo používalo pro výrobu sudů. Plody moruše se mohou pochlubit obsahem vitamínu C, B, K, A a E, železa, draslíku, manganu, hořčíku i pektinu či kyseliny citronové nebo jablečné. Kromě toho jsou bohaté na antioxidanty.

Léčivé vlastnosti

Pro léčbu se využívají plody, listy i kůra. Moruše černá je nejaromatičtější a v lidovém léčitelství se využívá při zánětech močových cest, epilepsii, depresích, nespavosti i chorobách dutiny ústní. Nezralé moruše se využívají proti průjmu, zralé naopak jako mírné projímadlo. Šťáva pomáhá při vykašlávání, zánětech v krku a také při problémech s močením. Listy moruše černé jsou vhodným pomocníkem při snižování krevního cukru.

iZdroj fotografie: Flickr

Moruše bílá se hojně využívá v kosmetických přípravcích. Pomáhá s odstraňováním skvrn a pih. Je součástí přípravků proti stárnutí pleti i k čištění pokožky obličeje. Léčebně pomáhá při artritidě i očních chorobách. Obecně je moruše vhodná pro posílení a čištění ledvin, působí močopudně. Moruše působí totiž protizánětlivě a čistí nejen ledviny, ale i játra. Upravuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje krevní obraz, omlazuje organismus, vyhání parazity a urychluje hojení ran.

Přípravky z moruše

Plody moruše lze jíst čerstvé i sušené a společně s kůrou se sbírají od června do srpna. Listy je nejvhodnější sbírat na jaře. Plody lze použít jako jakékoliv jiné ovoce, lze z nich připravit džem, šťávu či omáčku. Kromě toho není problém si z listů černé moruše připravit čaj, který pomůže s regulací krevního cukru. Stačí zalít 50 g listů půl litrem vroucí vody a nechat 10 hodin odstát.

Pro výrobu sirupu je potřeba kilogram plodů moruše černé vložit do půl litru vody s 2 lžícemi jablečného octa. Takto nechte odstát 24 hodin. Následující den přidejte kilogram hnědého cukru nebo jakéhokoliv vámi preferovaného sladidla a povařte na požadovanou hustotu. Takto připravený sirup pijte zředěný vodou několikrát denně. Ani konzumaci moruše není vhodné přehánět. Ve velkém množství může způsobit halucinace či zažívací potíže.

Na jaký způsob konzumujete moruši nejraději?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články